| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Bank > Uważaj na nietypowe opłaty w bankach

Uważaj na nietypowe opłaty w bankach

W Lukas Banku 20 zł złotych można zapłacić za ponowne otwarcie takiego samego konta, a 75 zł za jego zmianę. W BOŚ przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 zł. W Alior Banku można zapłacić 5 zł za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się nawet, że banki naliczają prowizje od prowizji – wynika z raportu Expandera – Niezależnego Doradcy Finansowego.

Płacąc kartą w sklepie klienci tradycyjnie nie ponoszą żadnych opłat. Jest to niepisana zasada, której przestrzegają wszystkie banki. Wyjątkiem jest Alior Bank, który nalicza 5 zł w przypadku dokonania płatności kartą wydaną do rachunku oszczędnościowego i rachunku walutowego. Karty do rachunków oszczędnościowych są rzadkością na rynku. Jednak Polbank, który również oferuje takie rozwiązanie, nie obciąża płatności kartą żadnymi kosztami.

Wysokość opłaty

Nazwa banku

Za co jest pobierana opłata

20 zł

Lukas Bank

Otwarcie Rachunku Oszczędzam, jeśli następuje w ciągu 90 dni od daty jego zamknięcia i wcześniej było powiązane z tym samym kontem

20 zł

BGŻ

Zmiana rodzaju konta z droższego na tańsze

50 zł

BOŚ

Zamknięcie Konta Wyjątkowego przed upływem 9 miesięcy od jego otwarcia

5 zł

Alior Bank

Opłata za dokonanie transakcji bezgotówkowej kartą wydaną do rachunku oszczędnościowego lub walutowego

3,5 zł

Lukas Bank

Zmiana hasła lub identyfikatora

10 zł dziennie

Invest Bank

Opłata za każdy dzień opóźnienia w dostarczeniu dokumentu potwierdzającego rezygnację z karty kredytowej w innym banku

150 zł

Invest Bank

Zmiana daty płatności raty

3 zł

BOŚ

Dodatkowa opłata za zlecenie przelewu z datą przyszłą, dalszą niż jutrzejsza

30 zł

Bank Millennium

Złożona przez osobę nie będącą klientem banku dyspozycji przekazania środków na konto w innym banku

Klientom korzystającym z bankowości internetowej może zdarzyć się zablokowanie dostępu. Najczęściej jest to spowodowane zapomnieniem lub zagubieniem hasła lub identyfikatora. W takiej sytuacji, aby odblokować dostęp wystarczy skontaktować się z infolinią lub placówką bankową. Zazwyczaj nie wiąże się to z prowizją. Inaczej jest jednak np. w Lukas Banku i Invest Banku. W tym pierwszym za zmianę hasła lub identyfikatora w oddziale lub poprzez infolinię trzeba zapłacić 3,5 zł. W Invest Banku 1 zł kosztuje zarówno zablokowanie, jak i odblokowanie kanału dostępu. Takie zasady mobilizują klientów do staranności przy przechowywaniu haseł. W rezultacie pracownicy banku mają mniej dodatkowej pracy.

Sama konieczność zapłacenia prowizji z tytułu udzielenia np. pożyczki gotówkowej nie jest niczym dziwnym. Problem jednak w tym, że czasem prowizja może być naliczana od … prowizji. Dotyczy to wszystkich banków, w których prowizja, podobnie, jak ubezpieczenie, doliczane są do kwoty kredytu. Posłużmy się przykładem jednego z nich - BZ WBK.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK