| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zmiana zarządu spółki a odpowiedzialność sprawozdawcza

Zmiana zarządu spółki a odpowiedzialność sprawozdawcza

Podmiotami zobowiązanymi do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych są wszystkie jednostki, które prowadzą księgi rachunkowe. Osobą odpowiedzialną za terminowe sporządzenie sprawozdania finansowego jest kierownik jednostki.

W praktyce w okresie sprawozdawczym (tj. w trakcie roku obrachunkowego) dochodzi niejednokrotnie do zmiany zarządu (całkowitej lub częściowej) lub zmiany osoby prowadzącej księgi rachunkowe. Nasuwa się wówczas wiele wątpliwości związanych z określeniem osoby/osób kompetentnych do podpisania sprawozdania finansowego za taki okres sprawozdawczy i przejęciem związanej z aktem podpisania odpowiedzialności.

Roczne sprawozdanie finansowe powinno być sporządzone na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, nie później niż w ciągu trzech miesięcy od dnia bilansowego i przedstawione właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Podlega ono zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający, nie później niż przed upływem sześciu miesięcy od dnia bilansowego, tj. dnia, na który jednostka sporządziła sprawozdanie finansowe.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł Odpowiedzialność sprawozdawcza a zmiana zarządu spółki w trakcie roku obrachunkowego

W artykule m.in.: szczegółowe omówienie odpowiedzialności za sprawozdanie finansowe oraz omówienie skutków zmiany składu zarządu w trakcie roku obrachunkowego w kontekście odpowiedzialności sprawozdawczej kierownika jednostki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »