| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Instrumenty podatkowe nie przyczyniają się do poprawy nastroju biznesowego

Instrumenty podatkowe nie przyczyniają się do poprawy nastroju biznesowego

– Polska jest nadal najbardziej optymistycznie nastawionym krajem w Europie Środkowej. Ponad 74 proc. kadry kierowniczej uważa, że kondycja polskiej gospodarki poprawi się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Mimo to krytycznie zostały ocenione polskie podatkowe instrumenty wsparcia firm – wynika z badania optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej przeprowadzonego przez firmę Deloitte w ramach drugiej edycji Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Aż 60 proc. przedsiębiorców nie bierze ich pod uwagę przy podejmowaniu biznesowych decyzji o rozpoczęciu inwestycji. W najgorszym nastroju są przedsiębiorstwa w Chorwacji, większość tamtejszych respondentów uważa, że sytuacja ekonomiczna pogorszy się.

Druga edycja Deloitte Business Sentiment Index wskazuje na utrwalenie trendów zasygnalizowanych we wrześniowym badaniu.

- Polska wciąż wyróżnia się pozytywnie na tle regionu Europy Środkowej. Następuje znacząca poprawa oczekiwań inwestycyjnych. Poprawiają się także nastroje firm z przewagą kapitału zagranicznego. Pogorszyły się natomiast perspektywy na rynku pracy, co z jednej strony podniesie wskaźnik bezrobocia, ale z drugiej oznacza, że odbudowa wzrostu gospodarczego i poprawa wyników finansowych firm będzie odbywać się poprzez wzrost wydajności pracy - mówi Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Ekspert podkreśla, że jeżeli firmy zaczną inwestycje nie związane ze środkami unijnymi, możliwa jest odbudowa zatrudnienia w drugiej połowie 2010 roku i osiągnięcie dynamiki PKB na poziomie 2,5 proc. w całym 2010 roku.

Do poprawy polskich nastrojów biznesowych nie przyczyniają się dostępne instrumenty podatkowe. Jedynie dla 40 proc. dużych polskich przedsiębiorców są one ważnym elementem przy podejmowaniu biznesowej decyzji o rozpoczęciu inwestycji.

Deloitte/IN 

Zobacz także: Podatki.wieszjak.pl  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »