REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracy powinien być bardziej przyjazny dla osób młodych

REKLAMA

REKLAMA

Polska powinna niezwłocznie podjąć działania zwiększające szanse osób młodych na zatrudnienie – uważa OECD.

Osoby młode w Polsce bardzo dotkliwie odczuły skutki kryzysu na rynku pracy. Najnowszy raport OECD dotyczący Polski wskazuje, że w celu wsparcia tej grupy osób, rząd powinien bardziej zaangażować się w szkolenia zawodowe oraz czasowo zmniejszyć koszty zatrudnienia absolwentów o niskich kwalifikacjach.

REKLAMA

REKLAMA

W raporcie „Praca dla młodych: Polska” zauważono że kryzys dotknął młodych Polaków w momencie, gdy ich sytuacja na rynku pracy była już i tak trudna. Stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15-24 lat wzrosła z 16,5 proc. w połowie 2008 roku do 19,5 proc. w połowie 2009 roku, czyli do poziomu o 1,7 punktu procentowego wyższego niż średnia w krajach OECD.

Wskaźnik zatrudnienia wśród osób młodych w Polsce, wynoszący 27 proc. w 2008 roku, jest jednym z najniższych na obszarze OECD, gdzie przeciętnie kształtuje się on na poziomie 44 proc.. Co więcej, dwie trzecie młodych osób mających zatrudnienie, pracuje w ramach umów o pracę na czas określony, co stanowi jeden z najwyższych poziomów w OECD.

W najbliższym czasie rząd powinien skupić się na szkoleniach osób młodych, objęciu ich aktywnymi programami rynku pracy oraz przyśpieszeniu i usprawnieniu procesu przechodzenia z edukacji do pracy. Podstawowym celem jest niedopuszczenie do powstania licznej grupy osób młodych długotrwale bezrobotnych lub pozostających poza rynkiem pracy, która nie będzie w stanie znaleźć zatrudnienia w okresie ożywienia gospodarczego.

OECD zaleca Polsce szybkie wprowadzenie szeregu działań obejmujących:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• Zapewnienie dotacji dla przedsiębiorstw poprzez czasowe obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne, pobieranych od niskich wynagrodzeń w celu ograniczenia stosunkowo wysokich kosztów pracy związanych z zatrudnieniem młodych, niewykwalifikowanych osób.

• Zmniejszenie różnicy w faktycznej ochronie zatrudnienia pomiędzy umowami na czas nieokreślony lub określony a umowami cywilno-prawnymi. Polska powinna zrównoważyć niski poziom ochrony zatrudnienia przysługującej osobom pracującym w ramach umów zlecenia/o dzieło z wysokim poziomem ochrony zatrudnienia zarezerwowanym dla osób zatrudnionych na umowy na czas nieokreślony/określony. Zapewnienie lepszej ochrony pierwszej grupie pracowników oraz zmniejszenie dualności rynku pracy, powinno być wprowadzane równolegle z rozwojem aktywnych polityk rynku pracy, co stanowić będzie zmianę w kierunku osiągnięcia nowej równowagi pomiędzy elastycznością a bezpieczeństwem zatrudnienia (flexicurity).

• Skoncentrowanie usług Publicznych Służb Zatrudnienia (PSZ) na młodzieży aktywnie poszukującej pracy. Istnieją obawy, że wiele osób młodych rejestruje się w urzędach pracy głównie w celu uzyskania dostępu do ubezpieczenia zdrowotnego. Zwiększenie skuteczności wsparcia osób młodych w procesie poszukiwania pracy, możne zostać osiągnięte poprzez weryfikację gotowości do podjęcia zatrudnienia na wczesnym etapie bezrobocia.

• Poprawę jakości kształcenia i szkolenia zawodowego (VET), dążącą do tego, aby uczestnicy tego typu kształcenia uzyskiwali certyfikaty, które będą cenione i uznawane przez potencjalnych pracodawców. Istotne jest także dopasowanie standardów kształcenia i poświadczania uzyskanych kwalifikacji w ramach stosowanych przez PSZ aktywnych polityk rynku pracy (np. staży) do tych, wypracowanych przez sektor edukacji, celem stworzenia jednego ogólnokrajowego systemu klasyfikacji VET, co w innych krajach okazało się działaniem efektywnym.

MIPS/IN 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA