| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rząd zarobi na podwyżce opłaty paliwowej

Rząd zarobi na podwyżce opłaty paliwowej

Od stycznia przyszłego roku wzrośnie opłata paliwowa dla oleju napędowego, dzięki czemu do państwowej kasy wpłynie 2,2 mld zł więcej.

Centrum Informacji Rządu (CIR) podaje, że podwyżka będzie konsekwencją zmian w ustawie o autostradach płatnych, o Krajowym Funduszu Drogowym oraz o obrocie instrumentami finansowymi, którego projekt przyjęła Rada Ministrów.

Projekt ustawy dostosowuje przepisy do dyrektywy Rady 2003/96/WE. Zobowiązuje ona państwa członkowskie do ustalania opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej nie niższego niż minimalne ceny opodatkowania, określone w załączniku do tej dyrektywy.

W rządowym projekcie przyjęto, że dostosowanie stawek podatkowych dla oleju napędowego odbędzie się poprzez zmianę stawek opłaty paliwowej, co oznacza, że nie będzie podwyższana akcyza.

Projekt nowelizacji zakłada wzrost opłaty paliwowej dla oleju napędowego. Spowoduje to zwiększenie ceny 1 litra tego oleju o około 16 gr brutto (czyli 4 proc. ceny paliwa). Szacuje się, że planowany wzrost dochodów z tego tytułu wyniesie ok. 2,2 mld zł rocznie.

Zdaniem rządu, przyjęcie proponowanych przepisów będzie korzystne dla finansowania zadań Krajowego Funduszu Drogowego oraz Funduszu Kolejowego. Zwiększone wpływy z opłaty paliwowej zapewnią środki, które zostaną bezpośrednio przeznaczone na realizację Programu budowy dróg krajowych na lata 2008-2012 i inwestycje kolejowe.

Projekt ustawy zawiera również zmiany w ustawie z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi w zakresie zrównania wymagań dla obligacji emitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego z wymaganiami dla obligacji skarbowych.

CIR/IN

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »