reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Zwrot zysku z jednodniowych lokat

Zwrot zysku z jednodniowych lokat

Zyski z lokat z jednodniową kapitalizacją odsetek i tak należy oddać - zinterpretowała Kancelaria White&Case. Zdaniem prawników, co się odwlecze to nie uciecze, 19- procentową daninę na rzecz fiskusa trzeba będzie odprowadzić przy okazji rozliczenia rocznego w PIT-36.

– W myśl art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, podatnik musi wykazać należny podatek dochodowy od odsetek, jeśli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, w tym przypadku przez bank. Przepis ten nie różnicuje sytuacji podatnika w zależności od przyczyny, dla której podatek nie został pobrany – odbiera nadzieje klientom i bankom przedstawiciel kancelarii.

Obecnie już 14 banków proponują lokaty i rachunki na których odsetki naliczane są codziennie. Jaka część depozytów płynie na te właśnie depozyty? Bankowcom trudno oszacować, ale zgodnie zapewniają, że antypodatkowa oferta cieszy się sporym powodzeniem.

Nie bez powodu. Większość z nich daje zarobić tyle co zwykłe lokaty czy rachunki ze stawką 6 proc. Są i takie, których odpowiednikiem jest zwykła lokata na 8 proc. Czyli coś zupełnie nie do uzyskania na standardowych warunkach.

Przedstawiciele BOŚ, Noble Bank i Euro Bank, do których zwróciliśmy się z prośbą o opinię nie kryją zaskoczenia interpretacją White&Case. Proszą, aby na ripostę poczekać do piątku. Tłumaczą jednocześnie, że startując z ofertą brali pod uwagę art. 63 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim podstawy opodatkowania oraz kwoty podatków zaokrągla się.

Końcówki poniżej 50 groszy są obcinane. W konsekwencji, jeśli bank każdego dnia nalicza odsetki niższe niż 2,50 zł, wówczas podstawa opodatkowania zostaje zaokrąglona w dół do 2 zł.

W takiej sytuacji 19-proc. podatek wynosi 38 groszy i zgodnie z zasadami ordynacji jest zaokrąglany do zera. Koniec końców nie jest odprowadzany przez bank. Klient musi spełnić jeden warunek, nie może mieć na takiej lokacie, w zależności od oprocentowania, więcej niż 10-15 tys. zł, aby odsetki nie przekroczyły 2,5 zł. Czy uwzględniali też ustawę o PIT?

Jeśli nie, to reperkusje mogą być spore, bo klienci zwabieni antypodatkową ofertą banków mogą poczuć się oszukani, a banki będą miały jeszcze większy kłopot
ze zdobywaniem oszczędności, tak potrzebnych do udzielania kredytów.

Tymczasem rygorystyczna interpretacja przepisów w Urzędach Skarbowych jest niemal pewna, bowiem łatanie dziury budżetowej przychodzi z takim trudem.

Halina Kochalska, Gold Finance 

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama