| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych

Banki zaostrzają kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych

Po raz kolejny doszło do wyraźnego zaostrzenia kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych. W IV kwartale tego roku na zaostrzenie kryteriów zdecydowało się ponad 65 proc. banków, których odpowiedzi znalazły się w raporcie „Sytuacja na rynku kredytowym” departamentu systemu finansowego NBP.

Na przełomie września i października br. NBP przeprowadził ankietę, której celem jest określenie kierunku zmian polityki kredytowej, a także zmian popytu na kredyty w polskim systemie bankowym. Ankieta została skierowana do przewodniczących komitetów kredytowych 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,5 proc.

Według danych NBP zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów jest większe niż wynikało to z oczekiwań, które banki przedstawiły na koniec II kwartału 2009 roku.

Najczęściej banki decydowały się na podniesienie marż kredytowych. Ten sposób działania wybrało ponad 40 proc. banków, jednak żadna placówka nie podniosła marż w znacznym stopniu. Natomiast banki częściej podnosiły marże na typowych kredytach niż na kredytach o podwyższonym ryzyku.

Ponadto zaostrzono warunki dotyczące wymaganych zabezpieczeń i pozaodsetkowych kosztów kredytu oraz w mniejszym stopniu maksymalnej kwoty kredytu.

Z raportu NBP wynika również dodatkowo banki zaostrzyły weryfikację klienta w Biurze Informacji Kredytowej, podwyższyły wymagania dotyczące zdolności kredytowej klienta i wprowadziły zmiany do systemu oceny ryzyka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK