| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Unia wspiera i sprawdza działalność małych firm

Unia wspiera i sprawdza działalność małych firm

UE przeznacza 35 proc. swojego rocznego budżetu na realizację polityki regionalnej i społecznej. Większość pieniędzy trafia do programów zarządzanych na szczeblu krajowym, których celem jest pobudzanie rozwoju uboższych regionów – podaje Urząd Komitetu Integracji Europejskiej (UKIE).

Z tych programów są finansowane projekty, które uwzględniają m.in. szkolenia dla pracowników i wsparcie dla małych firm.

UKIE zaznacza, że to państwa członkowskie UE mają sprawdzić, czy dany projekt kwalifikuje się do finansowania, zanim przedłożą Komisji Europejskiej wniosek o dokonanie płatności. Ale UE również trzyma rękę na pulsie, prowadząc własne kontrole.

Europejski Trybunał Obrachunkowy oszacował w swoim ostatnim sprawozdaniu, że co najmniej 11 proc. wszystkich kwot zwróconych w 2007 roku nie kwalifikowało się do wsparcia z budżetu UE.

W odpowiedzi podjęto szereg działań, które miały pomóc urzędnikom szczebla krajowego w skuteczniejszej weryfikacji tego, czy projekt kwalifikuje się do wsparcia czy nie, oraz które umożliwiałyby odzyskanie pieniędzy wydanych w niewłaściwy sposób.

W 2008 roku Unii udało się odzyskać 1,5 mld euro. To ponad pięciokrotnie więcej niż w 2007 roku, kiedy to odzyskano jedynie 287 mln euro.

Według danych UKIE w tym roku jak dotąd Komisji udało się odzyskać ze środków wydanych w ramach unijnych funduszy regionalnych ponad 629 mln euro. Z kolei końca 2009 roku według szacunków odzyskanych zostanie kolejnych 500 mln euro.

Błędnie wydawane sumy często są wynikiem niezrozumienia skomplikowanych przepisów lub ich niewłaściwego stosowania. Dlatego Komisja pracuje obecnie nad uproszczeniem tych uregulowań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK