REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd przyjął projekt ws. transgranicznego przekształcania spółek

Projekt transgranicznego przekształcania spółek - co to oznacza dla biznesu
Projekt transgranicznego przekształcania spółek - co to oznacza dla biznesu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ułatwienie spółkom prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym UE poprzez m.in. wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych - przewiduje projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Prawo spółek: dostosowanie do prawa UE 

Projekt przygotowany w resorcie sprawiedliwości - jak poinformowano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów - dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą transgranicznego przekształcania, łączenia i podziału spółek.

REKLAMA

"Chodzi o ułatwienie spółkom prowadzenia działalności na rynku wewnętrznym UE, poprzez m.in. wprowadzenie jednolitych przepisów dla przekształceń i podziałów transgranicznych oraz poprzez wykorzystanie narzędzi cyfrowych np. systemu integracji rejestrów" - przekazano.

System integracji rejestrów

REKLAMA

Jak wskazano w uzasadnieniu propozycji, wykorzystanie systemu integracji rejestrów ma służyć m.in. umożliwieniu zapoznania się przez osoby zainteresowane działalnością spółki - w szczególności przez wierzycieli obcojęzycznych - z istotnymi informacjami i dokumentami, składanymi w ramach procedury dotyczącej danej operacji transgranicznej.

W projekcie zawarto też przepisy ochronne dotyczące podmiotów, których interesy mogłyby zostać naruszone w wyniku transgranicznego przekształcenia, podziału lub połączenia spółki. Dotyczyć ma to możliwości zabezpieczenia roszczeń wierzycieli, obowiązku sporządzenia sprawozdania dla wspólników i pracowników, możliwości zgłoszenia uwag do planów przekształceń, połączeń, podziałów transgranicznych przez pracowników, wierzycieli, wspólników, a także prawa żądania przez wspólników mniejszościowych odkupu ich udziałów lub akcji.

"Wprowadzone zostaną rozwiązania, które mają przeciwdziałać wykorzystywaniu transgranicznego przekształcenia, połączenia lub podziału spółki w celu naruszenia, nadużywania lub obejścia prawa" - podkreśliło CIR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uproszczone połączenie spółek 

REKLAMA

Projekt przewiduje ponadto nowe rodzaje reorganizacji spółek, czyli uproszczone połączenie oraz podział przez wyodrębnienie. "Rozwiązania te zwiększą elastyczność prowadzenia działalności gospodarczej" - zapowiedziano. "Stosowanie nowych rodzajów reorganizacji spółek, nie tylko w wymiarze transgranicznym, ale i krajowym, pozwoli na zwiększenie atrakcyjności polskiego rynku" - oceniają autorzy projektu.

Do zwiększenia poziomu konkurencyjności polskiego rynku na tle innych państw UE zmierza natomiast zniesienie dotychczasowych ograniczeń w funkcjonowaniu spółek komandytowo-akcyjnych. "Celowi temu służy również umożliwienie spółce komandytowo–akcyjnej przejmowania spółek, które działają na rynku unijnym, w drodze połączenia transgranicznego oraz przyznanie jej zdolności do podziału" - poinformowano.

Autorzy propozycji planują, aby nowe przepisy weszły w większości w życie 1 sierpnia br.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA