REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Atak na Ukrainę - na zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji
Atak na Ukrainę - za zachodnich giełdach silna wyprzedaż akcji

REKLAMA

REKLAMA

Indeksy na giełdach w zachodniej Europie silnie spadają po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę. Załamanie widać na innych światowych rynkach. Rentowność 10-letnich UST spada. Drożeje japoński jen, a euro się osłabia. Ropa naftowa kosztuje najwięcej od 2014 r., gaz ziemny drożeje o ponad 40 proc., a złoto jest najdroższe od stycznia 2021 roku - informują maklerzy.

Rosja wypowiada wojnę Ukrainie

Prezydent Rosji wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wezwał żołnierzy ukraińskich do złożenia broni. Putin oświadczył, że do Rosji "z prośbą o pomoc zwróciły się republiki Donbasu", czyli tzw. republiki ludowe powołane przez separatystów na wschodzie Ukrainy.Rosyjskie wojsko przy wsparciu sprzętu wojskowego, w tym pojazdów opancerzonych, naruszyło granicę państwową w obwodach czernichowskim, sumskim, ługańskam i charkowskim – informuje straż graniczna Ukrainy i MSW.

REKLAMA

Atak rosyjskich wojsk na Ukrainie spotkał się z międzynarodowym potępieniem, a USA grożą Moskwie dalszymi "surowymi sankcjami".

"Sytuacja ewoluuje w kierunku najczarniejszego scenariusza, jaki mieliśmy na myśli" - mówi Monica Defend, szefowa globalnych badań w Amundi. "Prawdziwym przegranym pod względem gospodarczym będzie Europa" - ostrzega.

Jak zareagowały europejskie giełdy na atak Rosji na Ukrainę

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx Europe 600 spadł o 3,2 proc. po decyzji prezydenta Rosji Władimira Putina o wysłaniu wojsk na Ukrainę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W czwartek w Europie mocno tanieją akcje banków - wskaźnik Stoxx 600 Banks traci 4,1 proc.

Kurs akcji Raiffeisen spada aż o 10 proc. Deutsche Bank zniżkuje o 5,7 proc. Commerzbank traci 5 proc. Akcje UniCredit są na minusie o 7,3 proc.

Erste Bank zalicza zniżkę o 12 proc. - najmocniejszą od 23 miesięcy.

REKLAMA

Kryzys związany z Ukrainą jest "najnowszym" poważnym zmartwieniem dla inwestorów, którzy już od dłuższego czasu niepokoją się też o coraz bardziej jastrzębie działania banków centralnych i wpływ rosnącej inflacji na wzrost gospodarczy.

"Na rynkach giełdowych widać poważne uderzenie i wyceniana jest dalsza eskalacja militarna na Ukrainie. Wyprzedaż będzie więc trwała nadal" - mówi Norbert Frey, zarządzający portfelem w Fuest Fugger Privatbank.

"Spodziewamy się, że zmienność na rynkach wzrośnie w nadchodzących dniach i tygodniach, co będzie wymagało od inwestorów silnych nerwów" - dodaje.

Reakcja rynków na atak Rosji na Ukrainę

Na rynku walutowym japoński jen kosztuje 115,04 za 1 USD. Euro jest po 1,1326 USD.

Rosyjski rubel osłabił się o 7,3 proc. po wznowieniu handlu na lokalnym rynku. Benchmarkowy indeks giełdowy MOEX zniżkował o ponad 13 proc., tracąc wcześniej rekordowe 28 proc. Moskiewska giełda wcześniej wstrzymała handel po tym, jak rosyjska waluta osłabiła się do najniższego poziomu od 2016 r.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,91 proc., niżej o 8 pb.

Baryłka ropy WTI na NYMEX w N.Jorku jest wyceniana po 97,34 USD, wyżej o 5,72 proc.

Brent na ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 102,74 USD za baryłkę, w górę o 6,14 proc.

Holenderskie kontrakty na gaz zyskały 41 proc. do 125,00 euro za megawatogodzinę.

Ceny energii w Niemczech - w dostawach na III - zwyżkowały o 31 proc.

"Pełniejszy obraz rynków paliw będzie zależał od tego, jak zareaguje teraz (na działania Rosji) Europa i Stany Zjednoczone" - mówi Hans van Cleef, starszy ekonomista ds. rynków energii w ABN Amro Bank NV. "Czy Zachód nałoży sankcje na rosyjski sektor ropy i gazu, czy nie" - podkreśla.

"Gdyby Zachód zdecydował się odciąć Rosję od SWIFT (sieci używanej przez banki) płatności za dostawy rosyjskiego gazu i ropy stałyby się niemożliwe" - mówi z kolei Katja Jafimawa z Oxford Institute for Energy Studies. Dodaje, że byłoby to przyczyną wstrzymania dostaw ropy i gazu z "dramatycznymi konsekwencjami dla europejskich konsumentów z punktu widzenia fizycznej dostępności i cen".

Złoto jest wyceniane po 1.942,24 USD za uncję, wyżej o 1,8 proc.Indeksy giełdowe w Europie - godz. 09.35

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA