| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > RPP podwyższyła stopy procentowe

RPP podwyższyła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę stopy procentowe. Podwyżka głównej stopy wyniosła 25 punktów bazowych do 4,75 proc.

Wzrosły stopy procentowe

„To istotny krok w kierunku zacieśniania polityki monetarnej, istnieje zagrożenie kolejnymi podwyżkami stóp procentowych" - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„RPP uznała, że najważniejszym zadaniem jest walka z ciągle wysoką inflacją. Ale to oznacza, że dostęp do kredytów dla firm, po kosztach, które są w stanie udźwignąć, będzie ograniczony. Ma to szczególne znaczenie dla tych przedsiębiorstw, które planowały inwestycje. Efektem podwyżki stóp będzie ograniczenie planowanych nowych inwestycji firm i podwyższenie kosztów już realizowanych.

Polecamy: Niezbędnik przedsiębiorcy 2012

Inflacja ciągle utrzymuje się powyżej celu inflacyjnego, jednak jej poziom napędzają drożejące żywność i paliwa. Taka sytuacja będzie się utrzymywała w najbliższych miesiącach. Najważniejsze jednak, że w gospodarce nie widać presji popytowej - inflacja ma ciągle wyraźnie kosztowy charakter. Spada natomiast inflacja bazowa i ustabilizowały się oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych" - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »