| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Popyt na złoto bije rekordy

Popyt na złoto bije rekordy

Ceny złota pobijały rekordy w tym roku. Dodatkowo popyt na ten kruszec utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie - był najwyższy od IV kwartału 2008 roku.

Jak podała Światowa Rada Złota (World Gold Council), całkowity popyt na złoto w II kwartale 2010 roku wyniósł 1.050,3 ton i był on o 36 proc. wyższy niż rok wcześniej oraz o 34 proc. wyższy niż w I kwartale br. Podobnie wysoki popyt odnotowano w IV kwartale 2008 roku, po wybuchu kryzysu finansowego - wyniósł on wówczas 1.077,1 ton.

W ujęciu wartościowym popyt na złoto był wyższy w ubiegłym kwartale o 77 proc. w porównaniu z wynikiem II kwartału 2009 roku, przekraczając poziom 40 mld dolarów. Należy zaznaczyć, że średnia cena złota w II kwartale 2010 roku wyniosła 1196,74 dolarów za uncję i była o 30 proc. wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Zatem popyt na złoto rósł szybciej niż jego cena.

Największą dynamikę popytu odnotowano w zakresie inwestycji. Łącznie zainwestowano w 534,4 ton złota, o 118 proc. więcej niż w II kwartale ubiegłego roku. Tu największy udział mają fundusze giełdowe naśladujące ceny złota (Exchange Traded Funds, „ETFs”), które osiągnęły wzrost stanu posiadania o 414 proc. nabywając 291,3 ton kruszcu. Spadł nieco popyt na ten surowiec ze strony przemysłu jubilerskiego, który zakupił 408,7 ton złota, jest to 5 proc. mniej niż w II kwartale ubiegłego roku. Jednak w ujęciu wartościowym odnotowano wzrost o 23 proc.

Polecamy: ABC Inwestowania

Popyt na złoto fizyczne w postaci sztabek, generowany głównie przez kraje Wschodu wzrósł o 29 proc. osiągając poziom 96,3 ton. Ponadto zakupiono 85,4 ton złota na potrzeby produkcji monet i medali, jest to o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.

O 14 proc. wzrósł popyt na złoto ze strony przemysłu i wyniósł 107,2 ton, z czego najwięcej pochłonął przemysł elektroniczny.

Przeczytaj także: Poznajemy rynek złota: dlaczego wartość złota jest uniwersalna

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »