| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rozliczanie strat w PIT według Ministra Finansów

Rozliczanie strat w PIT według Ministra Finansów

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską udzielił wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania strat przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Okresem rozliczeniowym w PIT jest rok kalendarzowy. W przypadku niektórych zdarzeń gospodarczych jest to jednak zbyt krótki okres, aby można było uwzględnić ich faktyczny ekonomiczny skutek.

Przykładowo jeżeli w jednym roku podatnik ponosi znaczne koszty związane z uruchomieniem źródła przychodów (np. działalności gospodarczej), to nawet jeżeli już w następnym roku osiąga zysk, to nie zmienia faktu, że tak naprawdę w okresie tych dwóch lat podatkowych efektem ekonomicznym jest ujemne saldo prowadzonej działalności.

Dlatego ustawodawca wprowadził do ustawy regulacje, na mocy których możliwe jest odliczanie poniesionej w roku podatkowym straty od dochodów z tego źródła przychodów w kolejnych latach podatkowych.

W ten sposób po części chociaż uwzględniona zostaje specyfika ciągłości podejmowanej działalności zarówno gospodarczej, jak i każdej innej działalności zarobkowej.

W konsekwencji stosownie do art. 9 ust. 2, 3 i 6 ustawy o PIT dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Polecamy: serwis VAT

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Rozliczeniu zatem podlega strata poniesiona ze źródła przychodów, stanowiąca różnicę pomiędzy sumą przychodów a sumą kosztów poniesionych z tego źródła w roku podatkowym. Strata ta jest odliczana w następnych pięciu latach podatkowych od dochodów uzyskanych z tego samego źródła.

Możliwość odliczenia straty według zasad przewidzianych w powołanym przepisie dotyczy dochodów nie tylko z kapitałów pieniężnych, ale także dochodów z pozostałych źródeł.

Polecamy: serwis Koszty

Niedopuszczalne jest rozliczenie straty w następujących przypadkach:

1) jeżeli powstała ona z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy, tj. m.in. nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, a także prawa wieczystego użytkowania gruntów;

2) ze źródeł przychodów, z których dochody wolne są od podatku dochodowego.

Źródło: odpowiedź na interpelację poselską nr 16490 – sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »