REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak trybunał oceni przepisy różnicujące wiek emerytalny

REKLAMA

REKLAMA

15 lipca Trybunał Konstytucyjny orzeknie czy przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn są zgodne z konstytucją. Obecnie wiek emerytalny mężczyzn wynosi 65 lat, a kobiet 60. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił do Trybunału Rzecznik Praw Obywatelskich.

REKLAMA

Zaskarżony przepis ustala powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, na co najmniej 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Rzecznik argumentuje wniosek do TK konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Jego zdaniem utrzymanie w nowym systemie emerytalnym zróżnicowanego wieku emerytalnego dyskryminuje kobiety – pracują one krócej i w związku z tym odkładają mniej pieniędzy na emeryturę. A to oznacza, przy założeniu, że dłużej pobierają one świadczenie, że ich emerytura będzie dużo niższa niż mężczyzn.

REKLAMA

Nowy system karze osoby, które krócej pracują. Gdyby kobiety były czynne zawodowo pięć lat dłużej to ich emerytura mogłaby być wyższa nawet o 30 proc. Na obniżenie wysokości emerytur kobiet wpływają także przerwy w pracy spowodowane macierzyństwem i wychowaniem dzieci. W skrajnych przypadkach kobieta po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat może pobierać świadczenie w wysokości tylko 20 proc. ostatniego wynagrodzenia”– ocenia Małgorzata Rusewicz, dyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.

Porównaj: Formy wypłaty emerytur z nowego systemu

REKLAMA

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że obecne przepisy pogarszają status materialny kobiet w stosunku do mężczyzn po przejściu na emeryturę, a także pozbawiają kobiety możliwości kontynuowania kariery zawodowej na równi z mężczyznami. W związku z tym, że kobiety żyją dłużej i nie ma też żadnych obiektywnych wskaźników świadczących o ich gorszym stanie zdrowia, wiele państw już zrównało wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Dodatkowo kobiety, które osiągnęły ustawowy wiek emerytalny są często wypychane z rynku pracy. W tym kontekście RPO przytacza orzecznictwo Sądu Najwyższego, zgodnie z którym nabycie uprawnień emerytalnych może być traktowane przez pracodawcę jako uzasadniona przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę.

Zdaniem RPO jedynym czynnikiem różnicującym pozycję kobiet i mężczyzn jest więc wiek emerytalny. Dlatego zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego przepis ustawy ma charakter dyskryminujący ze względu na płeć, a tym samym narusza art. 32 i art. 33 konstytucji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA