REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwestorzy czekają na decyzje banków centralnych

REKLAMA

REKLAMA

Głównymi wydarzeniami dzisiejszego dnia (8 kwietnia br.) mogą być decyzje banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Jeśli jednak komunikaty ECB i Banku Anglii nie przyniosą niespodzianek, inwestorzy będą reagować na szereg danych z regionu.

Ekonomiści spodziewają się, że większość z zaplanowanych na dzisiaj publikacji makroekonomicznych wykaże poprawę w stosunku do poprzedniego miesiąca, kiedy silne ataki mrozu przełożyły się na niższą aktywność w największych europejskich gospodarkach. Według prognoz produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 1 proc. m/m, a w Wielkiej Brytanii o 0,5 proc.

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż detaliczna w strefie euro prawdopodobnie w lutym pozostała na poziomie sprzed miesiąca, czyli była o ok. 0,4 proc. niższa niż w przed rokiem. Te stosunkowo niezłe informacje mogą jednak nie wystarczyć do przekonania inwestorów do zakupu akcji na dzisiejszej sesji, zwłaszcza, jeśli kolejna odsłona greckiego dramatu nie przyniesie zwrotu akcji.

Premier i minister finansów Grecji starają się robić dobrą minę do złej gry, zapewniając międzynarodowych partnerów, iż na razie nie ma potrzeby korzystania z wyjątkowego programu pomocowego, ale rynek ewidentnie nie kupuje tych obietnic. Wczoraj rentowność dziesięcioletnich obligacji Grecji przekroczyła 7,16 proc., a kontrakty zabezpieczające przed niewypłacalnością tego państwa podrożały do rekordowych poziomów z początku roku.

Odwrócona krzywa dochodowości na krótkim odcinku sugeruje, że inwestorzy większe obawy wiążą z udzielaniem pożyczek krótkoterminowych niż kilkuletnich. Pora, by greccy politycy zrozumieli, jakie miejsce w szeregu pod względem ryzyka zajmuje ich państwo. Z informacji brytyjskiego dziennika Telegraph wynika, że zainteresowanie emisją dolarowych obligacji jest tak niewielkie, że przy obecnym popycie zamiast oczekiwanych 5-10 mld USD, Grecy mogliby pozyskać zaledwie ok. 3 mld USD.

REKLAMA

W takiej sytuacji najprawdopodobniej konieczne będzie kompromitujące odwołanie zakazu uczestnictwa funduszy hedgingowych w emisji obligacji. Problem polega na tym, że one większą szansę na zarobek upatrują w grze przeciwko niezwykle trudnym do zrealizowania obietnicom greckich polityków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z innych źródeł wiadomo, że zagraniczne banki np. niemiecki Commerzbank, masowo domagają się od greckich banków zwrotu krótkoterminowych pożyczek, co przekłada się na załamanie płynności sektora podobne do tego, które na kilka dni przed bankructwem doświadczył Lehman Brothers.

Na Wall Street i na azjatyckich rynkach inwestorzy sprzedawali akcje. S&P 500 spadł wczoraj o 0,6 proc., w czwartek NIKKEI stracił 1,1 proc. Na GPW dzień również rozpoczął się od realizacji zysków.

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA