REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda za 2021 r. : Instytucje finansowe mogą wypłacić cały zysk

Polski złoty
Polski złoty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w czwartek swoje stanowisko dotyczące polityki dywidendowej instytucji finansowych w 2022 r. Dopuszcza w nim wypłatę całego zysku z 2021 r. w formie dywidendy po spełnieniu określonych warunków.

Dywidenda za 2021 r. : Instytucje finansowe mogą wypłacić cały zysk

„Bezpośrednim celem polityki dywidendowej KNF jest zapewnienie stabilności polskiego sektora finansowego poprzez dostosowywanie bazy kapitałowej podmiotów nadzorowanych do poziomu ponoszonego przez nie ryzyka oraz ochrona odbiorców usług finansowych tych podmiotów” – stwierdzono w stanowisku nadzoru opublikowanym w czwartek.

REKLAMA

REKLAMA

KNF dopuszcza w swoim stanowisku m.in. możliwość wypłaty przez banki komercyjne nawet do 100 proc. zysku osiągniętego w bieżącym roku w formie dywidendy w 2022 r. Aby to było możliwe, dany bank musi spełnić kilka warunków, w tym m.in. nie może realizować programu naprawczego, musi uzyskać dobrą ocenę w ramach Badania i Oceny Nadzorczej, posiadać odpowiednie kapitały oraz być odpornym na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, uwzględniający wzrost stóp procentowych.

Dodatkowo na możliwość wypłaty dywidendy będzie negatywnie wpływać posiadanie dużego portfela walutowych kredytów hipotecznych. Banki z udziałem kredytów mieszkaniowych denominowanych w walutach większym niż 5 proc. do całości należności muszą zredukować dozwoloną stopę dywidendy o 20 pkt. proc., a jeśli ten udział jest większy niż 30 proc., to wtedy bank – bez względu na to, czy spełnia kryteria – musi zrezygnować z wypłaty z zysku.

Dywidenda za 2021 r. : Warunki, jakie spółka musi spełnić by wypłacić dywidendę

Opublikowane w czwartek stanowisko KNF dotyczy także firm ubezpieczeniowych. W tym przypadku nadzór również postawił warunki, jakie dana spółka musi spełnić, nim będzie mogła wypłacić dywidendę. Tutaj też w grę wchodzi brak postępowania naprawczego oraz odpowiednie kapitały. Dodatkowo wytyczne nadzoru w przypadku firm ubezpieczeniowych dotyczą zysku z lat 2020 i 2021. Spółki spełniające kryteria KNF będą mogły wypłacić maksymalnie do 100 proc. zysku z 2020 r. i do 50 proc. zysku z 2021 r.

Stanowisko KNF dotyczy także banków spółdzielczych oraz TFI i PTE, które mogą wypłacić w formie dywidendy nawet ponad 100 proc. zysku za 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA