REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dywidenda za 2021 r. : Instytucje finansowe mogą wypłacić cały zysk

Polski złoty
Polski złoty
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała w czwartek swoje stanowisko dotyczące polityki dywidendowej instytucji finansowych w 2022 r. Dopuszcza w nim wypłatę całego zysku z 2021 r. w formie dywidendy po spełnieniu określonych warunków.

Dywidenda za 2021 r. : Instytucje finansowe mogą wypłacić cały zysk

„Bezpośrednim celem polityki dywidendowej KNF jest zapewnienie stabilności polskiego sektora finansowego poprzez dostosowywanie bazy kapitałowej podmiotów nadzorowanych do poziomu ponoszonego przez nie ryzyka oraz ochrona odbiorców usług finansowych tych podmiotów” – stwierdzono w stanowisku nadzoru opublikowanym w czwartek.

REKLAMA

REKLAMA

KNF dopuszcza w swoim stanowisku m.in. możliwość wypłaty przez banki komercyjne nawet do 100 proc. zysku osiągniętego w bieżącym roku w formie dywidendy w 2022 r. Aby to było możliwe, dany bank musi spełnić kilka warunków, w tym m.in. nie może realizować programu naprawczego, musi uzyskać dobrą ocenę w ramach Badania i Oceny Nadzorczej, posiadać odpowiednie kapitały oraz być odpornym na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, uwzględniający wzrost stóp procentowych.

Dodatkowo na możliwość wypłaty dywidendy będzie negatywnie wpływać posiadanie dużego portfela walutowych kredytów hipotecznych. Banki z udziałem kredytów mieszkaniowych denominowanych w walutach większym niż 5 proc. do całości należności muszą zredukować dozwoloną stopę dywidendy o 20 pkt. proc., a jeśli ten udział jest większy niż 30 proc., to wtedy bank – bez względu na to, czy spełnia kryteria – musi zrezygnować z wypłaty z zysku.

Dywidenda za 2021 r. : Warunki, jakie spółka musi spełnić by wypłacić dywidendę

Opublikowane w czwartek stanowisko KNF dotyczy także firm ubezpieczeniowych. W tym przypadku nadzór również postawił warunki, jakie dana spółka musi spełnić, nim będzie mogła wypłacić dywidendę. Tutaj też w grę wchodzi brak postępowania naprawczego oraz odpowiednie kapitały. Dodatkowo wytyczne nadzoru w przypadku firm ubezpieczeniowych dotyczą zysku z lat 2020 i 2021. Spółki spełniające kryteria KNF będą mogły wypłacić maksymalnie do 100 proc. zysku z 2020 r. i do 50 proc. zysku z 2021 r.

Stanowisko KNF dotyczy także banków spółdzielczych oraz TFI i PTE, które mogą wypłacić w formie dywidendy nawet ponad 100 proc. zysku za 2021 r.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA