REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inflacja w Polsce 2022 - czy czeka nas dalszy wzrost cen? [PODCAST]

Marta Zdanowska
Inflacja w Polsce 2021 i 2022 - czy czeka nas dalszy wzrost cen? [PODCAST]
Inflacja w Polsce 2021 i 2022 - czy czeka nas dalszy wzrost cen? [PODCAST]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w Polsce 2021 i 2022. Czym jest inflacja? Ile wyniesie w 2022 roku? Czy będziemy mieć do czynienia z dalszym wzrostem cen prądu i gazu? Jakich podwyżek możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach?

REKLAMA

Inflacja - co to? Dane GUS

Według szacunków GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2021 roku, w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku, wzrosły o 6,8%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,0%. Eksperci podkreślają, że jest to najwyższy poziom tempa wzrostu cen od maja 2001 roku, kiedy inflacja wyniosła 6,9%.

Inflacja w Polsce

Z czego wynikają tak dynamiczne zmiany? Jakich podwyżek możemy spodziewać się w najbliższych miesiącach? Jakie ryzyka i koszty społeczne powoduje inflacja? Te kwestie, w rozmowie z Martą Zdanowską (Infor.pl) wyjaśnia Jakub Rybacki, analityk w Zespole Makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym. Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu "DGPtalk: Z pierwszej strony".

Z czego wynika inflacja w Polsce?

REKLAMA

Zjawisk, przyczyniających się do wzrostu inflacji, jest kilka. Z jednej strony, obserwujemy bardzo wysoki wzrost cen surowców energetycznych i metali. Jest to tendencja ogólnoświatowa, którą najmocniej odczuwamy, oczywiście, na stacjach paliw.

Wzrost cen surowców energetycznych bardzo mocno podnosił inflację od początku 2021 roku. Jeszcze w ubiegłym roku, za baryłkę ropy płaciło się 30 USD, dziś to jest już 85 USD i ta różnica jest odczuwalna także w momencie tankowania – wyjaśnia Jakub Rybacki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wraz z surowcami energetycznymi, bardzo mocno podrożały także surowce rolne. Tutaj można wskazać kilka przyczyn. Po pierwsze, ceny zboża na rynkach światowych kontynuują trend wzrostowy.

Wynika to z sytuacji, kiedy rosnące ceny energii przekształcają się również na wyższe koszty dla rolnictwa. Doświadczymy tego zwłaszcza w przyszłym roku, kiedy wzrost cen gazu ziemnego przełoży się na koszt produkcji nawozu. To z kolei, prawdopodobnie przełoży się na koszt produktów takich, jak: warzywa, owoce czy zboża.

Po drugie, występuje również sporo wydarzeń losowych. Obserwujemy szybki rozwój ptasiej grypy, dotykający także polskich gospodarstw rolnych. Problem stanowi też wirus ASF, wywołujący afrykański pomór świń, który dotyka produkcji wieprzowiny.

Inflacja 2022

Podsumowując, wszystkie te czynniki, mają przełożenie na wyższe ceny żywności. Ceny te bardzo dynamicznie rosły od drugiej połowy 2021 roku i prawdopodobnie, ta tendencja zostanie utrzymana także w roku 2022, a być może nawet długotrwale. Tu wszystko będzie zależało od tego, jak długo ceny gazu ziemnego będą zdecydowanie wyższe niż w ubiegłych latach – tłumaczy Rybacki.

Inflacja w Europie

REKLAMA

Podwyżki cen usług i towarów w Polsce są stosunkowo szerokie. W tym momencie, wzrost cen przekraczający 3,5% względem ubiegłego roku, dotyczy około 70% wydatków, jakich dokonują konsumenci. Dla porównania, w strefie euro, ta wartość jest o połowę niższa. W Polsce, presja inflacyjna jest znacznie szersza niż u naszych najbliższych sąsiadów, jak i w państwach Zachodniej Europy.

Różnica ta wynika głównie z tego, że w Polsce o wiele szybciej odbudował się rynek pracy. W tym momencie obserwujemy podstawowe bezrobocie na poziomie podobnym jak przed pandemią. Wzrost wynagrodzeń również utrzymuje się na poziomie podobnym jak w latach ubiegłych. Natomiast w przypadku strefy euro, te wartości nie powróciły do swoich przedkryzysowych poziomów – stwierdza Jakub Rybacki.

Jakub Rybacki – analityk w Zespole Makroekonomii w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA