REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacje Google dla biznesu

REKLAMA

Aplikacje tworzone na usługach Google to propozycja zarówno dla małych firm działających w środowisku internetowym, jak również rozbudowanych korporacji. Pozwalają one zaoszczędzić czas, maksymalnie skrócić obieg informacji oraz uprościć komunikację na linii B2C. Dodatkowo są dostosowane do potrzeb środowisk biznesowych, łatwe w konfiguracji i - co ważne - bezpłatne.

 

REKLAMA

Korzystanie z aplikacji w celu wzmocnienia komunikacji B2C niepodzielnie kojarzyło się do tej pory z portalami społecznościowymi. Coraz większą popularność zyskują jednak rozwiązania oparte na darmowych narzędziach Google. Odpowiednio dostosowane do potrzeb różnych użytkowników, pozwalają na zwiększenie efektywności obiegu informacji, przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystywanych zasobów, czasu i pieniędzy.

 

Darmowe usługi Google ułatwiają pracę grupową, prowadzenie firmy i co najważniejsze stanowią bardzo dobrą alternatywę dla komercyjnych, często płatnych rozwiązań. Nic więc dziwnego, że już od dłuższego czasu są idealną bazą dla webmasterów. Skonfigurowane z własną domeną oraz zmodyfikowane za pomocą odpowiednich aplikacji, dostosowanych do potrzeb użytkowników biznesowych, mogą być wykorzystywane zarówno na stronie firmowej, jak również w wewnętrznym intranecie. Oferta aplikacji bazujących na usługach Google jest spora i dostosowana zarówno dla właścicieli małych przedsiębiorstw oraz rozbudowanych korporacji.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Geolokalizacja Google

 

Jedną z najbardziej znanych aplikacji Google wykorzystywanych w sektorze B2B i B2C jest interfejs programowania GeoSearch pozwalający na dodawanie do własnej strony funkcji geolokalizacji w formie wirtualnej mapy Google Maps, czy zdjęcia Google Earth.  Usługa znajduje zastosowanie w szczególności w formularzach kontaktowych, dając użytkownikowi możliwość zlokalizowania siedziby firmy. Nowością jest natomiast wykorzystywanie zdjęć pobranych z  Google Earth, które pozwalają  nie tylko na zaznaczenie konkretnego punktu na mapie, ale również pokazane określonego miejsca wraz z jego najbliższym otoczeniem w trójwymiarze. Dzięki dodatkowym funkcjom możliwa jest współpraca z odbiornikami GPS pozwalająca na planowanie tras czy obliczanie odległości między punktami.

 

Czat z klientem

 

Stale zyskującą na popularności nowością są także specjalnie spersonalizowane aplikacje wykorzystujące już istniejące usługi Google, takie jak edytor dokumentów, kalendarz, Google Talk czy iGoogle. Przykładem takiego rozwiązania jest np. połączenie formularza kontaktowego firmy z usługą Google Talk, która pozwala użytkownikowi na odbycie czatu z konsultantem firmy w czasie rzeczywistym. Wypełnianie tradycyjnego formularza z zapytaniem jest czasochłonne, Internautów zniechęca również konieczność długotrwałego oczekiwania na odpowiedź. Problem ten znika, gdy użytkownik może liczyć na natychmiastowy, interaktywny kontakt z help desk.

 

Tego typu usługa szczególnie ceniona jest przez klientów sklepów internetowych, którzy w każdej chwili mogą zapytać o dany produkt czy usługę, warunki dostawy oraz gwarancji. „Wykorzystując opcję wirtualnego czatu, użytkownik natychmiastowo otrzymuje komplet informacji z pierwszej ręki, co w przypadku rosnącej konkurencyjności sklepów internetowych i usług online jest niezwykle istotne” wskazuje Michał Chołuj z firmy Netface.

 

Aplikacje multimedialne

 

Dodatkowe możliwości stwarza skomunikowanie prezentacji i filmów na stronie z portalem YouTube. Umieszczenie takiego mechanizmu jest korzystne, gdy na stronie przewidziany jest dział multimedia. Wykorzystywane w tym przypadku aplikacje pozwalają na uporządkowanie wszystkich plików filmowych i zgromadzenie ich w jednym miejscu z podziałem na specjalne kategorie. Przegląd list, poruszanie się po kategoriach czy wyszukiwanie odbywa się dynamicznie i nie powoduje przerwania obecnie oglądanego filmu. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w projekcie Netface realizowanym dla Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie administratorzy serwisu otrzymali dodatkowo możliwość tworzenia biblioteki multimedialnej zawierającej filmy, audycje oraz reportaże pochodzące z różnych źródeł.

 

Lubiany przez Internautów edytor zdjęć Picasa oferuje równie ciekawe możliwości. Aplikacje z wykorzystaniem tej usługi warto wprowadzić na witrynach, gdzie odbywają się konkursy fotograficzne, użytkownicy mogą tworzyć swoje galerie zdjęć lub na forach. Takie rozwiązanie jest nie tylko funkcjonalne oraz również wygodne dla internautów. Aplikacja nie wymaga dodatkowej konfiguracji i umożliwia edycję i korygowanie zdjęć oraz automatyczne wykrywanie i kategoryzowanie grafik zapisanych na twardym dysku, czy aparacie cyfrowym. Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie edytora zdjęć z komunikatorem Google. Dzięki temu internauci mogą komentować pliki graficzne w czasie rzeczywistym oraz wymieniać się zdjęciami przy wykorzystaniu systemu Peer to Peer.

 

Rozszerzone możliwości

 

Jeśli rozwiązania standardowe to za mało, Google umożliwia tworzenie i utrzymywanie aplikacji webowych za pośrednictwem Google AppEngine. To rozwiązanie korzystne jest dla  aplikacji, charakteryzujących się wysokim natężeniem ruchu, ze względu na łatwość w skalowaniu.  „Aplikacje na Google AppEngine korzystają z tej samej technologii, co pozostałe usługi Google i mogą łączyć funkcjonalności poszczególnych produktów Google, ale również rozszerzać je, czy też działać zupełnie niezależnie” wyjaśnia Michał Chołuj z Netface. Platforma umożliwia programowanie w trzech językach - java, python oraz go i jest bezpłatna w ramach określonego limitu.

 

Aplikacje mobilne

 

Specjalne aplikacje tworzone są również dla użytkowników urządzeń mobilnych. Posiadacze smartphone'ów m.in. z systemem Android mogą korzystać z Google Maps połączonej z systemem nawigacji, oglądać filmy na You Tube, tłumaczyć słowa przy wykorzystaniu Google Translate, udostępniać pliki za pomocą platformy Google Docs, czy też tworzyć własny kalendarz z zadaniami. Bardziej zaawansowane projekty pozwalają na cyfrową obróbkę obrazu, edytowanie bloga utworzonego na najpopularniejszych platformach blogowych, czy też sprawdzenie rozkładu jazdy oraz zakup biletu mpk. 

 

Aplikacje tworzone na usługach Google to ciekawa propozycja zarówno dla małych firm działających w środowisku internetowym, jak również rozbudowanych korporacji. Pozwalają one zaoszczędzić czas, maksymalnie skrócić obieg informacji oraz uprościć komunikację na linii B2C. Nie bez znaczenia jest również, że usługi dostępne w ramach  Google Apps są pod względem funkcjonalności dostosowane do potrzeb środowisk biznesowych, łatwe w konfiguracji oraz bezpłatne.

Urszula Holik
Marketing Communication Specialist
www.netface.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA