reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Informatyczne wsparcie

Informatyczne wsparcie

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Firmy w coraz większym stopniu doceniają rolę narzędzi IT w zarządzaniu kadrami. W pierwszych miesiącach minionego roku przedsiębiorcy nadal sceptycznie podchodzili do decyzji zakupowych. Kolejne miesiące przyniosły już jednak zauważalną poprawę i rosnące zainteresowanie zaawansowanymi rozwiązaniami IT do zarządzania kapitałem ludzkim. Wszystko wskazuje na to, że taki trend utrzyma się także w tym roku.

Według prognoz firmy analitycznej Gartner, światowe wydatki na IT w 2011 r. wzrosną o 5,1 proc., osiągając poziom 3,6 bln dol. Większego poziomu inwestycji należy spodziewać się także w branży rozwiązań informatycznych do zarządzania kadrami. Już w minionym roku przedsiębiorcy docenili znaczenie efektywnego zarządzania pracownikami dla prawidłowego rozwoju firmy. 2010 rok pokazał, że pracodawcy coraz chętniej korzystają z rozwiązań informatycznych dla HR, wspomagających optymalizację i redukcję kosztów działania przedsiębiorstw. Wszystko wskazuje na to, że podobna tendencja wzrostowa utrzyma się również w bieżącym roku. Coraz większa popularność narzędzi informatycznych wspomagających zarządzanie personelem widoczna jest zarówno w przypadku aplikacji umożliwiających optymalizację procesów operacyjnych, jak i tych, które bezpośrednio wspierają realizację strategii firmy. Klienci coraz częściej świadomi swoich indywidualnych potrzeb szukają specyficznych rozwiązań, szytych niejako na miarę, które dają możliwość maksymalnego dopasowania oprogramowania do indywidualnych wymagań ich przedsiębiorstwa.

Korzyści z wykorzystania narzędzi IT w zarządzaniu kadrami można szukać na wielu poziomach działania organizacji i z pewnością dlatego działy HR, jak też sami przedsiębiorcy w coraz większym stopniu doceniają ich rolę w zarządzaniu firmą. Oprogramowanie wspomagające zarządzanie personelem wprowadza pełną automatyzację, standaryzację i redukcję kosztów. Narzędzia IT w znaczący sposób podnoszą również bezpieczeństwo działań, minimalizując ryzyko kar finansowych oraz innych sankcji wynikających z niedopełnienia obowiązków ustawowo nałożonych na pracodawcę. Przykładowo, elektronizacja zarządzania czasem pracy powoduje, że system automatycznie kontroluje zgodność wprowadzanych informacji z aktualnymi przepisami prawa pracy, sugeruje poprawki, zapewnia kontrolę limitów godzin nadliczbowych i limitów dla niepełnoetatowców oraz kwalifikację rozliczeń sald do odpowiednich okresów rozliczeniowych, niwelując w ten sposób ryzyko otrzymania kary od Państwowej Inspekcji Pracy czy Sądu Pracy. Choć wydaje się, że takie sankcje to rzadkie przypadki, w rzeczywistości zdarzają się na tyle często, że część pracodawców z góry uwzględnia ten wydatek w swoim budżecie.

W minionym roku zainteresowanie pracodawców coraz częściej koncentrowało się na narzędziach do samoobsługi pracowniczej i menedżerskiej. Takie rozwiązania pozwalają firmie na pozyskanie nowych narzędzi komunikacji. W konsekwencji ułatwia to zarządzanie administracją kadrowo-płacową, a także czasem pracy. W ubiegłym roku ten obszar coraz wyraźniej zarysowywał się na rynku, podczas gdy w latach ubiegłych był rzadkim elementem zakresów odbywających się wdrożeń. Wyraźnie rośnie też zainteresowanie narzędziami IT do zarządzania wynagrodzeniami, rozumianymi jednak nie jako proste narzędzia do naliczania i wypłaty świadczeń, lecz jako instrumenty motywacji pracowników.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się również na zakup rozwiązań informatycznych bezpośrednio wspierających realizację strategii firmy. Chodzi tu przede wszystkim o takie procesy, jak rekrutacja, tworzenie systemów motywacyjnych wspierających pożądane działania i zachowania pracowników oraz rozwój i szkolenia kadr w obszarach newralgicznych dla prawidłowej realizacji strategii. Zastosowanie odpowiednich narzędzi informatycznych ma szczególną wagę, zwłaszcza w świetle coraz większego zainteresowania firm zarządzaniem na podstawie wartości. Dzięki odpowiednim instrumentom informatycznym możliwa jest realizacja wszystkich powyższych obszarów „miękkiego HR” w sposób zgodny z przyjętymi wartościami organizacji.

Zagadnieniem, które budzi coraz większe zainteresowanie działów HR, jest controlling personalny, który pozwala wyrazić wartość kapitału ludzkiego w firmie za pomocą wymiernych wartości i umożliwia realizowanie działań kadrowych zgodnie ze strategią organizacji. Jest też swoistym barometrem pokazującym efektywność zarządzania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie. Pozwala odpowiedzieć na pytania o mierzalną wartość kapitału ludzkiego, o zwrot z inwestycji w kadry, czy o koszty absencji i fluktuacji. Choć na gruncie polskim obszar ten wciąż jest niedostatecznie zagospodarowany, należy się spodziewać, że oferowane przez controlling personalny odpowiednio skonstruowane narzędzia w 2011 r. przyniosą rosnącą liczbę projektów zrealizowanych w tym zakresie. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w narzędziach oferowanych przez controlling personalny firmy odnajdą szansę na podniesienie efektywności działań kadrowych. (...)

Teresa Olszewska

Autorka jest prezesem zarządu GAVDI Polska SA, firmy dostarczającej usługi i produkty związane z rozwiązaniem SAP Human Resources. Jest ekspertem w dziedzinie rozwiązań dla zarządzania kadrami.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Personel i Zarządzanie
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama