| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Metody finansowania transakcji fuzji i przejęć w Polsce

Transakcje fuzji i przejęć na rynku polskim są powszechne. Dążenie do zwiększania grupy kapitałowej związane jest z oczekiwaniami akcjonariuszy co do wzrostu pozycji rynkowej podmiotu, w który zainwestowali swoje pieniądze.

3.

Światowy rynek producentów stali przeszedł poważne procesy konsolidacji i w zasadzie jeśli chodzi o największe firmy zajmujące się produkcją stali to należą one do dwóch hinduskich rodzin. Jedna z rodzin nazywa się Mittal, a druga Tata.

W Polsce większość hut została wykupiona przez hinduskich braci Mittal i nosi nazwę Mittal Steel Pland. Z kolei hinduski Mittal w 2006 roku dokonał gigatransakcji w zakresie światowych przejęć. Za kwotę 22 miliardy dolarów przejął europejskiego giganta z Belgii, tj. koncern Arcelor. Obecnie światowy koncern stalowy nosi nazwę Arcelor Mittal. Już obecnie firma Arcelor Mittal szykuje się do kolejnej transakcji na rynku amerykańskim polegającej na przejęciu za kwotę 4,5 miliarda dolarów swojego amerykańskiego konkurenta, tj. firmę AK Steel, posiadającej w USA aż siedem stalowni. Jeśli transakcja się powiedzie, to nowy transnarodowy koncern należący do hinduskiej rodziny Mittal stanie się graczem na skalę ogólnoświatową a amerykańscy dostawcy stali przestaną się liczyć.

Inny hinduski koncern Tata Steel wykupił w 2006 roku za kwotę 8 miliardów dolarów hiszpańsko-francuski koncern stalowy Corus.

Istotnym źródłem finansowania transakcji fuzji i przejęć są środki własne firm, czyli zgromadzone nadwyżki finansowe. Zwracam jednak uwagę, że transakcje fuzji i przejęć traktowane są jako inwestycje długoterminowe. W aspekcie zarządzania kapitałem finansowanie inwestycji rzeczowych czy finansowych niczym się nie różni. A należy pamiętać, że przeznaczenie wszystkich środków finansowych na inwestycje to nic innego jak - jak to określają w języku potocznym finansiści - wyciągnięcie gotówki z obrotu.

Po dokonaniu transakcji fuzji i przejęcia finansowanej środkami własnymi może się okazać, że zabrakło nam pieniędzy na bieżącą działalność firmy oraz jej restrukturyzacje. Wówczas może się pokazać ujemny kapitał obrotowy i pojawiają się pierwsze problemy finansowe. Wielu prezesów firm przejmujących zazwyczaj wtedy żałuje, że podjęło się transakcji przejęcia.

Zwracam uwagę, że w finansowaniu transakcji fuzji i przejęcia należy pozyskiwać kapitał długoterminowy - jak pieniądze pochodzące z emisji akcji na giełdzie lub z kredytu bankowego. Finansowanie transakcji przejęcia własnymi środkami powinny się zazwyczaj ograniczyć do finansowego minimum.

Doskonałym sposobem finansowania transakcji fuzji i przejęć jest pozyskanie kapitału z tytułu emisji akcji na giełdzie. Ta forma finansowania jest łatwo dostępna dla firmy, która już jest spółką giełdową, która po prostu emituje akcje z kolejnych serii. Nieco wydłużony proces będzie dotyczył firmy, która dopiero zamierza zadebiutować na polskiej giełdzie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK