REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak na Wschód, to z kredytem eksportowym

Jacek Iskra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Eksporterzy towarów na rynki wschodnie powinni zapoznać się z ofertą banków, która może okazać się remedium na kłopoty z płynnością finansową. I to nie tylko polskich przedsiębiorców, ale także ich zagranicznego kontrahenta.

REKLAMA

Kredyt eksportowy, przeznaczony na finansowanie eksportu polskich firm, mają w swojej ofercie niemal wszystkie komercyjne banki działające w naszym kraju. W bankowej ofercie można znaleźć instrumenty pozwalające na finansowanie inwestycji zarówno przed jej rozpoczęciem, jak i w trakcie realizacji samego kontraktu. Tak zwane prefinansowanie eksportu to rozwiązanie służące przede wszystkim finansowaniu kontraktów eksportowych w fazie ich realizacji, czyli przed wyprodukowaniem lub wysłaniem przedmiotu kontraktu za granicę. Kredyt taki jest dogodny w sytuacji, kiedy eksporter dopiero poszukuje środków finansowych na zakup surowców niezbędnych do planowanej produkcji eksportowej. Zabezpieczeniem oraz źródłem spłaty tego typu kredytów są na ogół przyszłe należności eksportowe z tytułu zawartego kontraktu.

REKLAMA

Jednak najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego. Mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru.

REKLAMA

- Kredyt dla nabywcy jest przyznawany zagranicznemu importerowi lub jego bankowi. Finansowanie to umożliwia przede wszystkim zakup polskich dóbr lub usług o charakterze inwestycyjnym dostarczanych przez firmę z Polski, w przypadku gdy potencjalny nabywca nie ma chwilowo środków na ich nabycie - uważa Waldemar Wrona, doradca klienta ds. finansowania handlu w Kredyt Banku.

Kredyt przyznaje się nabywcy lub jego bankowi, natomiast środki wypłacane są w transzach lub jednorazowo bezpośrednio eksporterowi. Jak tłumaczy Waldemar Wrona jest to finansowanie szczególnie popularne wśród polskich przedsiębiorców współpracujących z partnerami z krajów rozwijających się, o niepewnej sytuacji politycznej czy też tych, gdzie rynki finansowe są na niższym poziomie konkurencji i rozwoju niż u nas. W tym przypadku oprocentowanie kredytu dla nabywcy aranżowane przez bank w Polsce jest zwykle korzystniejsze niż alternatywny kredyt inwestycyjny dla importera uruchomiony przez jego lokalny, krajowy bank.

- Najczęściej kredyty aranżujemy dla kontraktów eksportowych do krajów byłego Związku Radzieckiego, Indii czy Pakistanu. Natomiast z uwagi na wysoki poziom rynków finansowych w Europie Zachodniej nie zdarza się, by z tej formy finansowania korzystali importerzy z tamtych krajów. Gdyż na ogół korzystne czy podobne rozwiązanie finansowe mogą znaleźć u siebie w swoich bankach - dodaje Waldemar Wrona.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkową korzyścią dla polskich eksporterów z tytułu kredytu dla nabywcy jest fakt, że kredyty mogą zostać objęte ubezpieczeniem Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), które gwarantuje otrzymanie zapłaty za dostarczony towar w przypadku upadłości czy niewypłacalności zagranicznego kontrahenta.

Alternatywnym rozwiązaniem dla kredytu dla nabywcy jest bezpośredni kredyt dla eksportera (dostawcy). Służy on refinansowaniu kredytu eksportera, którego udzielił on swojemu zagranicznemu kontrahentowi w ramach tzw. kredytu kupieckiego.

- Zauważamy rosnące zainteresowanie przedsiębiorców obiema formami kredytu eksportowego. I myślę, że wraz z coraz większymi zawirowaniami na międzynarodowych rynkach będzie ono jeszcze rosło - kończy Waldemar Wrona.

Ważne!

Najbardziej popularną formą kredytów eksportowych są te przeznaczone na spłatę należności z tytułu realizacji kontraktu eksportowego, mogą być one udzielane zarówno eksporterowi, jak i nabywcy samego towaru

JACEK ISKRA

jacek.iskra@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA