| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Pozyskiwanie środków na inwestycje

Pozyskiwanie środków na inwestycje

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na dowolny cel, np. zakup lokalu, maszyn lub refinansowanie dotychczasowych kredytów. Niestety, największe szanse na otrzymanie takiego kredytu mają firmy, które działają na rynku co najmniej od roku.

Zabezpieczeniem kredytu jest zwykle weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową. Zazwyczaj przy kredycie inwestycyjnym banki wymagają zabezpieczenia majątkowego (hipoteka, przewłaszczenie, zastaw rejestrowy). Niekiedy jednak wystarcza poręczenie cywilne lub wekslowe bądź gwarancja innego banku.

Bardzo pożądanym przez banki zabezpieczeniem jest hipoteka. Bez niej trudno często wnioskować o wyższy kredyt. Ma ona również wpływ na wysokość oprocentowania. Na niej również oparte są innowacyjne produkty kredytowe, takie jak firmowa linia kredytowa oferowana m.in. przez MultiBank.

Kredyt inwestycyjny po pierwsze ma dość atrakcyjne oprocentowanie, po drugie prowizję płaci się tylko raz, przy jego udzielaniu. To duża różnica w porównaniu chociażby z kredytem w rachunku, gdzie taka prowizja w wysokości nawet 4 proc. pobierana jest co roku. Kolejną różnicą jest fakt, że kredyt inwestycyjny spłacany jest zazwyczaj co miesiąc lub kwartał w ratach. Przypomina to zatem konstrukcję tradycyjnego kredytu ratalnego, z tą różnicą, że ma od niego niższe oprocentowanie.

Mali przedsiębiorcy zaciągają kredyt inwestycyjny głównie w banku, w którym posiadają podstawowy rachunek. Najczęściej dzieje się tak nie ze względu na atrakcyjne warunki cenowe, ale szybszą obsługę. Coraz częściej bowiem banki rezygnują z wielu formalności, oferując kredyty o bardzo wysokich kwotach, bez większych zabezpieczeń. Przed wyborem banku, który udzieli kredytu inwestycyjnego, warto też przejrzeć oferty innych instytucji, np. firm leasingowych.

Oferta kredytów inwestycyjnych w wybranych bankach

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MICHAŁ MACIERZYŃSKI

analityk bankier.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK