| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Oferta > Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Czy wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne?

Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienie publiczne w formie konsorcjum. Czym ono jest? Przeczytaj.

Regulacje, znajdujące się w ustawie Prawo zamówień publicznych z jednej strony dostosowują polskie przepisy do wymogów wynikających z dyrektyw unijnych, z drugiej mają na celu uproszczenie procedur związanych z zamówieniem publicznym.

Regulacje, których wpływ na dostęp sektora MSP do zamówień publicznych ma największe znaczenie przedstawiają się następująco:

Art. 23.
1. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o udzielenie zamówienia.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wykonawcy ustanawiają pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
3. Przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, o których mowa w ust. 1.
4. Jeżeli oferta wykonawców, o których mowa w ust. 1, została wybrana, zamawiający może żądać przed zawarciem umowy w sprawie zamówienia publicznego umowy regulującej współpracę tych wykonawców.

Art. 141.
Wykonawcy, o których mowa w art. 23 ust. 1, ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy i wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Ten przepis umożliwia wykonawcom wspólne ubieganie się o zamówienie publiczne w formie tzw. konsorcjum. Konsorcjum jest instytucją zbliżoną do konstrukcji spółki cywilnej, powstaje w drodze umowy, na mocy której podmioty, które ją zawarły zobowiązują się do osiągnięcia wspólnie określonego celu gospodarczego.

Uczestnicy konsorcjum ponoszą solidarną odpowiedzialność za wykonanie umowy na podstawie udzielonego zamówienia publicznego, jak również za wniesienie zabezpieczenia należytego wykonania umowy – pozwala to na rozłożenie odpowiedzialności na każdego z wykonawców.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Posiadanie uprawnień do wykonywania określonej działalności lub czynności jak również możliwości technicznych lub finansowych, jako warunku niezbędnego do uczestniczenia w zamówieniu publicznym, przez jednego z uczestników konsorcjum, daje zamawiającemu gwarancje spełniania tego wymogu przez całe konsorcjum – zamawiający ocenia je więc łącznie dla wszystkich wykonawców tworzących konsorcjum.

Jednakże, każdy członek konsorcjum jest oceniany oddzielnie w zakresie podlegania wyłączeniu z postępowania o udzielenie zamówienia.

Polecamy: Jak uzyskać informację o postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego? - poradnik

Artykuł jest fragmentem publikacji „Nowe podejście do zamówień publicznych. Zamówienia publiczne a małe i średnie przedsiębiorstwa, innowacje i zrównoważony rozwój" autorstwa Ministerstwa Gospodarki we współpracy z Urzędem zamówień Publicznych.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »