| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Spółki kapitałowe - cechy

Spółki kapitałowe - cechy

Dowiedz się jakie są charakterystyczne cechy spółek kapitałowych. Ekspert wyjaśnia istotę spółek kapitałowych.

Podmiotami przeznaczonymi do realizacji największych przedsięwzięć gospodar­czych, a zarazem cieszącymi się dużą popularnością, są spółka z ograniczoną odpo­wiedzialnością i spółka akcyjna. Spółki kapitałowe opierają się przede wszystkim na substracie rzeczowym (połączeniu kapitałów).

W spółkach tych zazwyczaj nie ma zatem powiązań między działalnością spółki i osobistą pracą wspólników. Mają one osobowość prawną. Za swoje zobowiązania odpowiadają własnym majątkiem (wydzielonym od majątku wspólników). Odpowiedzialność osobista wspólników jest zaś wyłączona - ich wkłady (akcje) mogą najwyżej stać się bezwartościowe. Faktycznie rzecz biorąc, wspólnicy ponoszą odpowiedzialność tylko do wysokości kapitału zakładowego.

Jeżeli jednak egzekucja przeciwko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością okaże się bezskuteczna, to członkowie zarządu tej spółki odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, chyba że we właściwym czasie zgłoszą wniosek o upadłość, zostanie wszczęte postępowanie układowe albo wykażą że niezgłoszenie wniosku o upadłość oraz niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło nie z ich winy albo też że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewszczęcia postępo­wania układowego wierzyciel nie poniósł szkody.

W spółkach kapitałowych prowadzenie spraw spółki należy do zarządu, reprezen­tacja należy do zgromadzenia wspólników, zaś kontrola działalności do rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej.

Ta forma prowadzenia działalności sprawdza się w przypadku możliwości włożenia znacznego kapitału i prowadzenia przedsiębiorstwa na dużą skalę.

Przedmiotem wkładu do spółki kapitałowej nie może być prawo niezbywalne bądź świadczenie pracy lub usług. W razie gdy wspólnik albo akcjonariusz wniósł wkład niepieniężny mający wady, jest on zobowiązany do wyrównania spółce kapi­tałowej różnicy między wartością przyjętą w umowie albo statucie spółki a zbywczą wartością wkładu. Umowa albo statut spółki może przewidywać, że spółce przysługują wówczas także inne uprawnienia.

Wierzytelność wspólnika albo akcjonariusza z tytułu pożyczki udzielonej spółce kapitałowej uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w terminie 2 lat od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Polecamy: Nowe formularze KRS 2012

Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK