| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zasady prowadzenia kursów dla wykonujących transport towarów niebezpiecznych

Zasady prowadzenia kursów dla wykonujących transport towarów niebezpiecznych

Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia kursów dokształcających jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające.

Marszałek województwa posiada również kompetencje w zakresie zakazania prowadzenia przez przedsiębiorcę kursów dokształcających. Może to mieć miejsce w przypadkach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakaz następuje w drodze decyzji.

Przepisy znają nawet kategorię rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności w zakresie prowadzenia kursów dokształcających. Takim rażącym naruszeniem jest:
1. prowadzenie kursów w sposób niezgodny z przepisami, wymaganą dokumentacją (szczegółowy program kursów dokształcających oraz kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje oraz przedmiot działalności zawodowej wykładowców), informacją o terminie, czasie i miejscu kursu,
2. wydanie niezgodnie ze stanem faktycznym zaświadczenia o ukończeniu kursu dokształcającego,
3. niezłożenie informacji o terminie, czasie i miejscu kursu lub niedokonanie aktualizacji listy uczestników,
4. niezapewnienie udziału przedstawiciela marszałka województwa w składzie komisji przeprowadzającej egzamin kończący kurs dokształcający,
5. utrudnienie przeprowadzenia kontroli kursu dokształcającego.

W przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające, ponowny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie może nastąpić jedynie na zasadach i w terminie określonych art. 72 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Zadania marszałka województwa są wykonywane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Minister właściwy do spraw transportu, mając na uwadze wymagania określone w umowie ADR oraz konieczność prawidłowego przygotowania kierowców do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z przewozem towarów niebezpiecznych, określa, w drodze rozporządzenia szczegółowe wymagania w stosunku do przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających, wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do tego rejestru, rodzaje i zakres kursów dokształcających i ich ramowy program, warunki przeprowadzania kursów dokształcających oraz minimalny czas ich trwania, szczegółowe warunki, zakres i formę egzaminu oraz wzór zaświadczenia ADR.

Polecamy: Jak nie zapłacić podatku kupując samochód firmowy?

Osoby, inne niż kierowcy zobowiązani do posiadania zaświadczenia ADR, zatrudnione przy przewozie towarów niebezpiecznych lub czynnościach związanych z tym przewozem, w tym przy załadunku lub rozładunku, powinny zostać przeszkolone przez przedsiębiorcę lub na jego koszt w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Dotyczy to odpowiednio innych niż przedsiębiorcy podmiotów, których działalność związana jest z przewozem towarów niebezpiecznych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK