| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zasady prowadzenia kursów dla wykonujących transport towarów niebezpiecznych

Zasady prowadzenia kursów dla wykonujących transport towarów niebezpiecznych

Działalność gospodarcza w zakresie prowadzenia kursów dokształcających jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające.

Marszałek województwa posiada również kompetencje w zakresie zakazania prowadzenia przez przedsiębiorcę kursów dokształcających. Może to mieć miejsce w przypadkach określonych w przepisach ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zakaz następuje w drodze decyzji.

Przepisy znają nawet kategorię rażącego naruszenia warunków wykonywania działalności w zakresie prowadzenia kursów dokształcających. Takim rażącym naruszeniem jest:
1. prowadzenie kursów w sposób niezgodny z przepisami, wymaganą dokumentacją (szczegółowy program kursów dokształcających oraz kopie dokumentów potwierdzających kwalifikacje oraz przedmiot działalności zawodowej wykładowców), informacją o terminie, czasie i miejscu kursu,
2. wydanie niezgodnie ze stanem faktycznym zaświadczenia o ukończeniu kursu dokształcającego,
3. niezłożenie informacji o terminie, czasie i miejscu kursu lub niedokonanie aktualizacji listy uczestników,
4. niezapewnienie udziału przedstawiciela marszałka województwa w składzie komisji przeprowadzającej egzamin kończący kurs dokształcający,
5. utrudnienie przeprowadzenia kontroli kursu dokształcającego.

W przypadku wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające, ponowny wpis do rejestru działalności regulowanej w tym zakresie może nastąpić jedynie na zasadach i w terminie określonych art. 72 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Zadania marszałka województwa są wykonywane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Minister właściwy do spraw transportu, mając na uwadze wymagania określone w umowie ADR oraz konieczność prawidłowego przygotowania kierowców do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z przewozem towarów niebezpiecznych, określa, w drodze rozporządzenia szczegółowe wymagania w stosunku do przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających, wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do tego rejestru, rodzaje i zakres kursów dokształcających i ich ramowy program, warunki przeprowadzania kursów dokształcających oraz minimalny czas ich trwania, szczegółowe warunki, zakres i formę egzaminu oraz wzór zaświadczenia ADR.

Polecamy: Jak nie zapłacić podatku kupując samochód firmowy?

Osoby, inne niż kierowcy zobowiązani do posiadania zaświadczenia ADR, zatrudnione przy przewozie towarów niebezpiecznych lub czynnościach związanych z tym przewozem, w tym przy załadunku lub rozładunku, powinny zostać przeszkolone przez przedsiębiorcę lub na jego koszt w zakresie odpowiednim do odpowiedzialności i obowiązków tych osób. Dotyczy to odpowiednio innych niż przedsiębiorcy podmiotów, których działalność związana jest z przewozem towarów niebezpiecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MADEJCZYK KANCELARIA PRAWNA Sp. k.

Kancelaria Prawna Madejczyk świadczy usługi w zakresie obsługi klientów biznesowych i indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK