REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pizza z himalajskiego szczytu - minireportaż

PARP KSU
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.
Rozpoczęcie działalności gastronomicznej.

REKLAMA

REKLAMA

Zbigniew i Maria Siwikowie po wycofaniu się z zarządzania dużą firmą handlową, którą zresztą współtworzyli, zastanawiali się, co dalej robić w życiu. - Otwórzmy pizzerię - powiedziała pewnego wieczoru pani Maria do swojego męża. Konkurencja w ich rodzinnej Pile była ogromna, ale oferowana pizza była co najwyżej ze średniej półki. Państwo Siwik postanowili to zmienić.

Ciche marzenie

Zainteresowania kulinarne pani Marii i doświadczenie handlowe, jakie oboje z mężem posiadali, to atut, ale jednak niewystarczający. Do rozpoczęcia działalności w gastronomii potrzebny był bowiem odpowiedni kapitał. Nowemu przedsiębiorstwu bez historii bardzo trudno pozyskać fundusze. Banki nie chciały rozmawiać. Dotacje celowe z Urzędu Pracy okazały się nie do wzięcia. Państwo Siwik stracili pół roku na pokonywaniu kolejnych urzędniczych schodków.

REKLAMA

Szczęśliwie, w grudniu 2008 r. na spotkaniu w Starostwie Powiatowym pan Zbigniew dowiedział się przy okazji o pilskim Punkcie Konsultacyjnym KSU, prowadzonym przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

Pożyczka na capriciosę…

REKLAMA

Krajowy System Usług to sieć ośrodków rozlokowanych na terenie całej Polski. Świadczą one usługi informacyjne, proinnowacyjne, pożyczkowe i poręczeniowe dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ośrodki KSU prowadzone są przez instytucje wsparcia biznesu (agencje, fundacje czy izby branżowe) oraz placówki naukowe, w szczególności o charakterze proinnowacyjnym. Całość koordynowana jest przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Mąż od razu przyniósł do domu wniosek – wspomina pani Maria. - Byłam zdziwiona, że jest taki prosty: żadnych zbędnych formalności! Przedstawiliśmy naszą wizję biznesu a konsultanci KSU w nią po prostu uwierzyli. Dostaliśmy przysłowiowego wiatru w żagle – dodaje.

- Państwo Siwik lokal już mieli, i to doskonale położony. Trzeba go było jednak wyremontować, zakupić wyposażenie, w tym piec do pizzy, oraz produkty żywnościowe – mówi Paweł Jodko z Funduszu Pożyczkowego KSU przy Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. – Wystąpili więc o pożyczkę, a ponieważ cała dokumentacja była bez zarzutu, szybko załatwiliśmy sprawę – dodaje Paweł Jodko.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pożyczka była na koncie już po kilkunastu dniach i inwestycja ruszyła. Po jej zakończeniu i załatwieniu całej masy różnych pozwoleń i formalności, późnym latem 2009 r. wszystko było już gotowe. Pizzeria została otwarta pod nawiązującą do Himalajów nazwą „K2”.

Polecamy: Jak rozpocząć działalność gospodarczą spółka cywilna

… a druga – na catering

REKLAMA

Współpraca z WARP na tym się nie zakończyła. Po kilku miesiącach potrzebna była bowiem jeszcze jedna pożyczka. Zbigniew Siwik udał się więc ponownie do Punktu Konsultacyjnego KSU, gdzie – podobnie jak poprzednio – sprawa poszła błyskawicznie. Tym razem pieniądze zostały przeznaczone na rozszerzenie działalności o usługi cateringowe.

- Naprawdę człowiek czerpie satysfakcję ze współpracy z takimi specjalistami. Bardzo kompetentne podejście, minimum formalności, krótki czas załatwiania spraw. A przede wszystkim życzliwość i zaufanie do klienta – wspomina pilskich konsultantów KSU Maria Siwik. – Szybko, sprawnie, konkretnie – podsumowuje pracę punktu KSU pani Maria. – Od konsultantów KSU z WARP wszyscy powinni się uczyć, jak współpracować z klientem, wczuwać się w jego potrzeby i chcieć je zrozumieć – dodaje pan Zbigniew.

- Staramy się być nie tylko usługodawcą, ale przede wszystkim wiarygodnym partnerem dla naszych klientów. Podstawą współpracy jest oczywiście zaufanie. Jesteśmy dumni, gdy klienci doceniają naszą pracę i rekomendują nasz ośrodek KSU swym znajomym. Za każdym jednak razem na pochwały ciężko pracujemy – mówi o swojej pracy w ośrodku Rafał Zdzierela, Dyrektor Oddziału WARP Sp. z o. o. w Pile i jednocześnie konsultant pilskiego ośrodka KSU. 

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA