| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Organy egzekucyjne > Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Komornik będzie mógł odmówić przyjęcia sprawy spoza rewiru

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji pozwala komornikowi na odmówienie przyjęcia sprawy, która wymaga podjęcia czynności poza rewirem. Nowelizacja jest wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009.

Nowelizacja- przyczyny i termin wejścia w życie

Opisywana nowelizacja została uchwalona przez sejm, oczekuje na zaakceptowanie przez sejm i prezydenta.

Polecamy: Treść druku sejmowego

Treść nowelizacji, w zakresie art. 8 ust. 7, podyktowana jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009 (sygn. akt K 21/08). Trybunał stwierdził, iż art. 8 ust. 7 w dotychczasowym brzmieniu, która nie pozwalała komornikowi na odmówienie przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji, związanej z dokonywaniem czynności poza granicami właściwości sądu apelacyjnego, za niezgodne z art. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.

Można się więc spodziewać, że nowelizacja w obecnej formie, w zakresie podniesionym w niniejszym artykule zostanie uchwalona bez zmian.

Co zmienia nowelizacja

W obecnym brzmieniu, art. 8 ust. 7 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, nakładał na komornika obowiązek przyjęcia wniosku o wszczęcie egzekucji (oraz o dokonanie innych czynności np. dokonania zabezpieczenia)- niezależnie od tego, gdzie miały by być przeprowadzone czynności (co było efektem wcześniejszych nowelizacji, mających na celu zwiększenie „konkurencyjności” komorników sądowych). Jednocześnie, nakładało na komornika obowiązek odmówienia przyjęcia takiego wniosku, jeśli jego zaległości w prowadzonych sprawach przekraczały 6 miesięcy (co nie obejmowało egzekucji świadczeń alimentacyjnych).

W praktyce, oznaczało to, że komornik z Poznania mógł zostać zobowiązany do prowadzenia egzekucji na Podkarpaciu- niezależnie od trudności do jakich by to prowadziło. Jedynym wyjątkiem była egzekucja z nieruchomości (i odpowiednio użytkowania wieczystego i własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego i praw pokrewnych).

Skutki nowelizacji

Skutkiem nowelizacji (a szerzej orzeczenia TK) jest odwrócenie wcześniejszych zmian- zobowiązujących komornika na prowadzenie egzekucji w całej Polsce. Po wejściu w życie omawianej nowelizacji, komornicy de facto będą zajmować się w tym zakresie najatrakcyjniejszymi sprawami (lub najłatwiejszymi do przeprowadzenia np. w zakresie egzekucji z rachunków bankowych). Pozostałe- jak egzekucje z ruchomości, świadczenia alimentacyjne powrócą do właściwych rewirów.

Polecamy artykuły

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Treść nowelizacji, w zakresie art. 8 ust. 7, podyktowana jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009 (sygn. akt K 21/08).
Treść nowelizacji, w zakresie art. 8 ust. 7, podyktowana jest wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 maja 2009 (sygn. akt K 21/08).

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK