| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jak zabezpieczyć transakcję by w razie kłopotów skutecznie dochodzić swoich roszczeń?

Jednym z najlepszych sposobów uniknięcia kłopotów przy transakcjach handlowych jest zawarcie umowy z wiarygodnym, sprawdzonym, wypłacalnym partnerem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, a nawet sprawdzony kontrahent może popaść w kłopoty. Podpowiadamy zatem jakie prawne zabezpieczenia transakcji mogą okazać się najbardziej skuteczne przy dochodzeniu naszych ewentualnych roszczeń.

Kara umowna i odsetki

Kara umowna dotyczyć może tylko świadczeń niepieniężnych. Ustanowiona w umowie kara umowna ma ten skutek, że w przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających jej zastosowanie wierzyciel nie musi wykazywać szkody, aby otrzymać rekompensatę za brak świadczenia dłużnika (art. 483-485 kc).
W razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania kara umowna należy się wierzycielowi w zastrzeżonej na ten wypadek wysokości bez względu na wysokość poniesionej szkody. Czyli nawet gdy wierzyciel nie poniósł żadnej szkody może żądać kary umownej. Karę umowną można zastosować też na wypadek odstąpienia od umowy, czy opóźnienia w wykonaniu świadczeń niepieniężnych (np. za każdy dzień opóźnienia oddania do użytku budynku, czy mieszkania).

Zasadniczo też żądanie odszkodowania przewyższającego wysokość zastrzeżonej w umowie kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony umowy postanowiły inaczej.

Często stosowane są w umowach karne odsetki za opóźnienie (nawet niezawinione przez dłużnika) w realizacji świadczeń pieniężnych (art. 481 kc).

Kary zastrzega się jednak również na wypadek odstąpienia od umowy, podobnie jak można ją ustanowić za każdy dzień opóźnienia w wykonaniu świadczenia (np. kiedy przyjmujący zamówienie nie odda na czas zamówionego dzieła).

Dobrowolne poddanie się egzekucji

Zgodnie z art. 777 § 1 kodeksu postępowania cywilnego tytułami egzekucyjnymi są (oprócz w szczególności prawomocnych lub podlegających natychmiastowemu wykonaniu orzeczeń sądu, ugód sądowych, czy wyroków (ugód) sądów polubownych) również:

- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru gdy termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany;

- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności;

Polecamy artykuły

Eksperci:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Integral Collections

Dział Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.
Warto pamiętać, że najlepiej skonstruowana umowa nie zabezpieczy wystarczająco naszych interesów, jeżeli okaże się, że nasz dłużnik nie ma majątku, z którego można skutecznie prowadzić egzekucję.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK