| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Jak uzupełnić weksel własny in blanco?

Prawo do uzupełnienia weksla posiada jego uprawniony posiadacz. Jest nim osoba, której weksel został wręczony w zamiarze zaciągnięcia zobowiązania wekslowego oraz jej następca wekslowy np. indosatariusz.

Krok 4 – bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty

Bezwarunkowe przyrzeczenie zapłaty jest najistotniejszym elementem weksla własnego. Wyraża się je słowami „zapłacę” – jeżeli wystawcą jest jedna osoba, albo „zapłacimy” – jeżeli weksel wystawia kilka osób lub gdy wystawcą jest osoba prawna np. spółka akcyjna.

Krok 5– nazwa „weksel”

Niezależnie od tego czy weksel in blanco został wystawiony na blankiecie, czy też na zwykłej kartce papieru, słowo „weksel” powinno się znajdować w dokumencie już w chwili składania podpisu przez wystawcę.

W dokumencie musi znaleźć się słowo "weksel".

Zobacz również serwis: Spółki

Krok 6 – oznaczenie remitenta

Jednym z warunków ważności weksla jest wskazanie osoby, na zlecenie lub rzecz której ma nastąpić zapłata. Remitenta oznacza się poprzez podanie przynajmniej jego nazwiska. W praktyce obrotu wekslowego, w celu ułatwienia identyfikacji, oprócz nazwiska remitenta, wskazuje się dodatkowo jego imię „Zenon Gruda” lub pierwszą literę imienia „Z. Gruda”, a także inne dane identyfikacyjne np. miejsce zamieszkania, czy nr PESEL.

Remitentem może być osoba prawna np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, lub inny podmiot, który we własnym imieniu może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania np. spółka jawna. W takim przypadku wskazuje się pełną firmę np. „Jan Błaszczyk, Zenon Bies sp. k.” bądź nazwę np. „Fundacja Przyjaźń”.

Krok 7 – oznaczenie sumy pieniężnej

Przedmiotem zobowiązania wekslowego może być tylko oznaczona suma pieniężna. Wiąże się to z wymogiem to wymogiem wskazania zarówno kwoty jak i waluty zobowiązania.

Zobacz również serwis: Finanse

Krok 8 – miejsce płatności weksla

Miejscem płatności weksla jest miejscowość, w której suma wekslowa ma zostać zapłacona, przy czym może być nią wyłącznie miejscowość istniejąca (por. uwagi do miejsca wystawania).

Dopiero po uzupełnieniu weksla wierzyciel może przystąpić do dochodzenia roszczeń wekslowych.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.
Przed przystąpieniem do uzupełniania weksla należy przeanalizować dokładnie deklarację wekslową.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK