| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Ministerialne interpretacje VAT

Aktualizacja: 17.02.2005

W Dzienniku Urzędowym ministra finansów nr 2 ukazały się interpretacje: »

Wyjaśnienie MF. Spółki małżeńskie

Aktualizacja: 16.02.2005

Małżonkowie zarejestrowani w ewidencji działalności gospodarczej na podstawie wspólnego wpisu mają obowiązek złożyć wniosek o zmianę wspólnego wpisu. »

Sejm. Zaostrzenie kar dla pracodawców łamiących prawa pracownicze

Aktualizacja: 16.02.2005

W Sejmie odbyły się pierwsze czytania projektów zmian w kodeksie pracy oraz kodeksie wykroczeń. Projekty zgłosiły kluby Unii Pracy i SdPl. Proponowane zmiany dotyczą zaostrzenia sankcji w stosunku do pracodawców łamiących prawa pracownicze ze szczególnym uwzględnieniem naruszeń dotyczących wynagrodzenia za pracę. »

Sejm. Umorzenie składek na ZUS nawet przy zaległościach

Aktualizacja: 16.02.2005

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o umorzenie, rozłożenie na raty czy odroczenie terminu płatności składek na ZUS nawet wtedy, gdy będą posiadać zaległości z tytułu składek wobec pracowników - zakłada poselski projekt ustawy, którym zajmowała się wczoraj sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. »

Prace sejmu: jakie składki na ZUS zapłacą przedsiębiorcy

Aktualizacja: 16.02.2005

Jak informowaliśmy wczoraj, w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. »

GUS. Spadła inflacja

Aktualizacja: 16.02.2005

W styczniu inflacja liczona w ujęciu rocznym spadła do 4 proc. z 4,4 proc. w grudniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. »

ZUS. Lepsza identyfikacja składek na ubezpieczenie zdrowotne

Aktualizacja: 16.02.2005

W ciągu 6 lat od wejścia w życie reformy ochrony zdrowia poprawiła się identyfikacja składek na ubezpieczenie zdrowotne z 42,8 do 83,7 proc. »

Odraczanie terminu płatności należności celnych. Projekt zmian

Aktualizacja: 16.02.2005

Ministerstwo Finansów opracowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie odraczania terminu płatności należności celnych. »

Wyrok TK. 50-proc. stawka PIT - martwy przepis

Aktualizacja: 16.02.2005

Jak już informowaliśmy, przepisy dotyczące 50-proc. stawki podatku dla najbogatszych nie będą obowiązywać, jednak jako martwe regulacje pozostaną w ustawie o PIT. Trybunał nie uznał ich bowiem za niekonstytucyjne. »

Socjaliści stawiają warunki przyjęcia dyrektywy liberalizującej rynek usług w UE

Aktualizacja: 16.02.2005

Wyłączenie z projektu unijnej dyrektywy o liberalizacji rynku usług w UE usług publicznych oraz zastąpienie zasady kraju pochodzenia zasadą kraju przyjmującego lub harmonizacja zasad świadczenia usług w Unii - to postulaty najczęściej zgłaszane we wtorek w Brukseli przez europejskich socjalistów. »

Kary nie zalicza się do kosztów. Wyjaśnienie US

Aktualizacja: 16.02.2005

Opłata legalizacyjna to forma opłaty sankcyjnej, kary za samowolę budowlaną i jako taka z mocy ustawy jest wyłączona z kategorii kosztów uzyskania przychodów. »

Trybunał Konstytucyjny odrzucił wprowadzenie 50-proc. stawki PIT

Aktualizacja: 15.02.2005

Trybunał Konstytucyjny odrzucił we wtorek wprowadzenie 50-proc. stawki PIT, uznając, że w przypadku ustawy o PIT nie zachowany został termin vacatio legis. »

NIK pozytywnie o funkcjonowaniu przywięziennych zakładów pracy

Aktualizacja: 15.02.2005

Mimo stwierdzenia istotnych nieprawidłowości w realizacji zadań przypisanych przywięziennym zakładom pracy, Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie ocenia ich funkcjonowanie - wynika z kontroli, której wyniki zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. »

Odliczanie podatku VAT. Na własne ryzyko

Aktualizacja: 15.02.2005

Obowiązująca w polskim systemie zasada, zgodnie z którą podatnik, który nie został jeszcze zarejestrowany jako podatnik VAT, a rozpoczął już dokonywanie czynności związanych z tą działalnością, nie ma prawa do odliczania i naliczania podatku, jest niezgodna z VI Dyrektywą. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK