REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day
Największa platforma wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania w Europie Środkowo-Wschodniej wkroczyła w nową dekadę. Za nami 11 konferencja Open Source Day

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie ponad 30 godzin sesji technicznych, 800 uczestników bezpośrednio w salach konferencyjnych, ponad 3000 widzów online. To wynik konferencji Open Source Day 2018, która odbyła się 23 maja w Warszawie. Wydarzenie jak co roku przyciągnęło pasjonatów otwartego oprogramowania, którzy praktycznie wykorzystują te rozwiązania w codziennej pracy. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

REKLAMA

Dziś trudno uwierzyć, że jeszcze dwadzieścia lat temu ruch otwartego oprogramowania był postrzegany jako pasja małej grupy osób, pracujących nad niszowymi rozwiązaniami, które nie mają żadnych szans rynkowych. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Według respondentów badania przeprowadzonego przez Black Duck, już 9 na 10 organizacji korzysta z open source, a według analiz firmy Forrester, nawet 80-90 proc. kodu w nowych aplikacjach pochodzi z otwartego źródła. Tę zmianę w podejściu do otwartych technologii podkreśla Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska, organizator Open Source Day 2018.

REKLAMA

W ciągu ostatniej dekady, zaobserwowaliśmy zmianę podejścia do filozofii otwartości nie tylko w branży informatycznej, ale przede wszystkim w biznesie globalnym. Dziś już nie spotykamy się z pytaniami, czy warto postawić na rozwiązania otwarte, dziś dyskutujemy o ich rozwijaniu i korzyściach biznesowych. Dlatego podczas takich wydarzeń jak Open Source Day skupiamy się przede wszystkim na przekazywaniu najważniejszych i aktualnych informacji ze świata nowych technologii oraz ich możliwym zastosowaniu. Bez względu na to, jaki temat przewodni danego roku towarzyszy konferencji, dla nas ważne jest, aby każda jej edycja odzwierciedlała ducha „filozofii” open source, czyli dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Stąd też w tegorocznej edycji postawiliśmy na formułę warsztatową. Dzięki niej uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w sesjach technicznych prowadzonych przez doświadczonych ekspertów, także tych z Linux Polska – komentuje Dariusz Świąder.

 (od prawej) Dariusz Świąder, prezes zarządu Linux Polska oraz Krzysztof Rocki, Senior Regional Manager CEE w Red Hat

Otwarte oprogramowanie od kilku lat jest kluczowym kierunkiem rozwoju informatyki i motorem napędowym innowacji w wielu gałęziach gospodarki. Biznes dostrzegł zalety rozwiązań open sourcowych już jakiś czas temu, ale coraz śmielej sięgają po nie również instytucje z sektora publicznego, także w naszym kraju.

REKLAMA

Gość specjalny konferencji, Krzysztof Dyki, Członek Zarządu nadzorujący Pion Operacji i Eksploatacji Systemów ZUS, poświęcił znaczną część swojego wystąpienia zaletom korzystania z open source przez instytucje z sektora publicznego, wskazując na ich niezależność finansową, technologiczną i operacyjną. Czynniki te miały niemały wpływ na to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który przechowuje dane osobowe aż 23 milionów Polaków, szeroko korzysta z rozwiązań otwartych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest kolejnym przykładem dużej, krajowej instytucji z sektora publicznego, która skutecznie zaimplementowała rozwiązania otwarte. Agencja otrzymała nagrodę, za „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public w 2017 r.", którą wręczył Werner Knoblich, senior vice president and general manager, EMEA w Red Hat, keynote spekaer Open Source Day 2018.

Marek Deutsch, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa została doceniona m.in. za wdrożenie aplikacji eWniosekPlus. Jest to jedyny tego rodzaju system na świecie, obsługujący tak dużą liczbę użytkowników, który pracuje na bazie otwartego oprogramowania. Sukces tej implementacji może być sygnałem dla kolejnych organizacji z sektora publicznego, że warto otworzyć się na otwarte rozwiązania. Niezależność technologiczna i operacyjna to prosty klucz również do oszczędności – zauważa Dariusz Świąder, Linux Polska.

Statuetka za innowacyjne wykorzystanie technologii open source w sektorze enterprise w 2017 r. powędrowała do firmy Orange Polska. Sektor telekomunikacyjny jest przykładem tego obszaru rynku, który w szeroki sposób korzysta z potencjału rozwiązań otwarto źródłowych.

(Od lewej) Tomasz Matuła, Dyrektor Infrastruktury ICT i Cyberbezpieczeństwa Orange Polska
i Werner Knoblich, senior vice president and general manager EMEA w Red Hat

Open Source Day 2018 odbywała się pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Z kolei patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. redakcje TOK FM, Warsaw Business Journal, Magazynu Programista, ITWiZ, IT Resellser, Reseller News, Mamstartup.pl, oraz Dziennika Internautów.

O Konferencji Open Source Day

Open Source Day to największe w Polsce i Europie wydarzenie poświęcone otwartemu oprogramowaniu. W dotychczasowych edycjach udział wzięło ponad 7 tys. osób, a kilkanaście tysięcy śledziło relację online. Open Source Day stanowi platformę wymiany wiedzy na temat otwartego oprogramowania, jednego z najważniejszych kierunków rozwoju nowoczesnych technologii, umożliwiającego tworzenie wysokiej jakości, stabilnych rozwiązań IT, które dziś są podstawą działania wszystkich gałęzi gospodarki. 11. edycja konferencji odbyła się w dniu 23 maja 2018 r. w Warszawie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA