| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON od 1 lipca 2016 r.

Zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON od 1 lipca 2016 r.

Jakie obowiązki będą mieli pracodawcy względem PFRON od 1 lipca 2016 r.?

Nowelizacja przepisów o PFRON przewiduje dodatkowe sankcje za nieprzestrzeganie przepisów lub nieprawidłowe wyliczanie kwoty obniżenia przez sprzedających pracodawców. Powodem wprowadzenia zmian była m.in. potrzeba uszczelnienia systemu PFRON przez zwiększenie kontroli nad procesem wystawiania informacji o ulgach oraz ograniczenie wysokości ich ustalania.

Dokumentowanie schorzeń niepełnosprawnych pracowników przez sprzedającego pracodawcę

Uprawniony do wystawiania ulg we wpłatach na PFRON jest pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, który osiąga 30% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Muszą to być osoby zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję, oraz niewidomi, lub osoby zaliczone do stopnia znacznego. Od 1 lipca 2016 r. podstawowym dokumentem potwierdzającym chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsję będzie orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W przypadku osób niewidomych wystarczy zaświadczenie od lekarza specjalisty.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Dotychczas w przypadku wszystkich schorzeń szczególnych wystarczyło przedłożenie pracodawcy zaświadczenia od lekarza specjalisty.

Obniżenie wpłaty na podstawie terminowo wystawionej informacji

Obecnie jednym z warunków obniżenia wpłaty na PFRON jest udokumentowanie przez nabywcę kwoty obniżenia informacją o obniżeniu wpłaty wystawioną przez sprzedającego niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności za fakturę. Od 1 lipca 2016 r. będzie obowiązywał ścisły termin na wystawienie informacji. Nie może on przypadać później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup. Uchybienie temu terminowi będzie skutkowało dla sprzedającego sankcją w postaci kary finansowej w wysokości 10% kwoty obniżenia wykazanej w informacji o obniżeniu.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Pozostałe warunki obniżenia wpłaty pozostają bez istotnych zmian. Nowelizacja dostosowuje jedynie ich brzmienie do nowych przepisów. Zatem nadal do skorzystania przez pracodawcę z obniżenia wpłaty na PFRON będzie niezbędne:

● udokumentowanie zakupu fakturą,

● uregulowanie należności za zakup produkcji lub usługi w terminie określonym na fakturze, z tym że w przypadku płatności dokonywanych za pośrednictwem banku za datę uregulowania należności uważa się datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jakie zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON wejdą w życie od 1 lipca 2016 r.

w artykule m.in.:

  • Ograniczenie wysokości maksymalnej kwoty obniżenia wpłaty
  • Ustalanie wysokości ulgi we wpłatach na PFRON na podstawie minimalnej płacy
  • Krótszy okres wykorzystania ulgi we wpłatach na PFRON
  • Dodatkowe obowiązki dla sprzedającego pracodawcy
  • Dotychczasowe zasady wykorzystania ulgi we wpłatach dla niektórych pracodawców
  • Brak prawa do dofinansowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników i nowe zasady obliczania wskaźnika zatrudnienia tych osób
  • Efekt zachęty w trakcie trwania zatrudnienia
  • Umorzenie lub rozłożenie na raty odsetek od nienależnego dofinansowania do wynagrodzeń

Czytaj także

Aktualizacja: 09.12.2015

Źródło:

INFOR

Tagi

PFRON

Zdjęcia

Zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON od 1 lipca 2016 r. /fot. Fotolia
Zmiany w obowiązkach pracodawców wobec PFRON od 1 lipca 2016 r. /fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK