| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ważne zmiany w zakresie akcyzy przyjęte przez Sejm

Ważne zmiany w zakresie akcyzy przyjęte przez Sejm

Projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, który zakłada ułatwienia dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą związaną z obrotem wyrobami akcyzowymi został przyjęty przez Sejm. Ułatwieniem dla przedsiębiorców będzie między innymi zniesienie lub ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych. Nowe regulacje pozwolą obniżyć koszty prowadzenia działalności.

Pozwoli to firmom obniżyć koszty ich działalności.

Zmiany w zakresie akcyzy

Proponowana nowelizacja m.in. daje podatnikowi możliwość wyboru w określonych sytuacjach właściwego organu podatkowego w zakresie akcyzy. Przewiduje też np. wprowadzenie zwolnienia od akcyzy dla zakładów energochłonnych rozpoczynających działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych. Ewidencja prowadzona na potrzeby akcyzy będzie mogła być zastąpiona dokumentacją prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza.

Zobacz: Akcyza na paliwa silnikowe w 2015 roku

Dokumentacja dotycząca kontroli wyrobów akcyzowych będzie ograniczona przez m.in. wyeliminowanie podwójnej weryfikacji podmiotów przed wydaniem zezwolenia akcyzowego oraz podwójnej dokumentacji dotyczącej składu podatkowego, a także wprowadzenie jednego wniosku o wydanie zezwolenia i urzędowe sprawdzenie.

W projekcie zaproponowano też zniesienie obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego przy przemieszczaniu wyrobów z zerową stawką akcyzy w procedurze zawieszenia, co zmniejszy koszty prowadzenia działalności.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 31 lipca 2015 r., z wyjątkiem części regulacji, dla których termin wejścia w życie wyznaczono na 1 stycznia 2016 r.

Poprawki do nowelizacji

Komisja Finansów Publicznych, która pracowała nad projektem proponuje przyjęcie go z poprawkami. Na etapie komisyjnym poprawki do projektu zgłosił rząd. Dotyczą one wprowadzenia preferencji podatkowych polegających na zwolnieniu z akcyzy energii elektrycznej wykorzystywanej w przedsiębiorstwach do celów tzw. redukcji chemicznej w procesach elektrolitycznych, metalurgicznych i mineralogicznych. Do projektu została wprowadzona definicja zakładu energochłonnego wykorzystującego energię elektryczną, czyli takiego, w którym udział kosztów zużytego prądu w wartości sprzedanej produkcji przekracza 3 proc. Zakłady te mają otrzymać zwrot akcyzy od rachunków za prąd przekraczających ten pułap. Rozwiązania te mają zrównać pozycję konkurencyjną polskich przedsiębiorstw z firmami z innych krajów unijnych. Są one zbieżne z rządowym Programem Wsparcia Przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej – Śląsk 2.0. Decyzją komisji zmiany te zostały włączone do tekstu projektu.

Zobacz również: Sprzedaż gruntu rolnego a zwolnienie z podatku

W sprawozdaniu komisji znalazły się też poprawki doprecyzowujące zasady dokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych. Podmioty prowadzące składy podatkowe będą miały m.in. obowiązek poinformowania Prezesa Agencji Rezerw Materiałowych o podmiotach, na rzecz których dokonali takiego nabycia.

Zobacz: Kiedy mija termin wpłaty zaliczki na podatek przy rozliczeniu kwartalnym?

Sprawozdanie przedstawił na posiedzeniu Sejmu poseł Michał Jaros. W związku z poprawkami zgłoszonymi w drugim czytaniu projekt trafił ponownie do Komisji Finansów Publicznych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK