| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Unia Europejska zaostrza walkę z korupcją

Zjawisko korupcji staje się problemem na skalę międzynarodową. Aby skutecznie zapobiegać korupcji Unia Europejska chce wdrożyć więcej mechanizmów umożliwiających walkę z nią, m.in. zwiększenie skuteczności sądów czy opracowanie stosownych programów dla krajów europejskich.

Korupcja to nadużycie władzy w celu odniesienia prywatnej korzyści. Pojęcie to obejmuje szereg zjawisk: od korupcji politycznej po przekupywanie urzędników państwowych lub układy korupcyjne między prywatnymi przedsiębiorstwami. Z korupcja mamy do czynienia we wszystkich państwach europejskich. Autorzy sprawozdania ostrzegają, że powoduje ona straty sięgające około 120 mld euro rocznie.

Działalność korupcyjna podważa również zaufanie obywateli do demokratycznych instytucji i osłabia wiarygodność przywódców politycznych.

Korupcja na coraz większą skalę

Trzy czwarte Europejczyków uważa, że korupcja jest powszechnym zjawiskiem w ich kraju, natomiast ponad połowa twierdzi, że korupcja jest nierozerwalnie związana ze światem polityki.

Co dwunasty obywatel Europy doświadczył lub był świadkiem korupcyjnego zachowania w roku ubiegłym. 4 proc. przyznaje, że oczekiwano od nich przyjęcia lub wręczenia łapówki. Obywatele mogą zetknąć się z korupcją najczęściej, korzystając z usług służby zdrowia, prowadząc interesy z przedsiębiorstwami prywatnymi lub w relacjach z policją i służbą celną.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak walczyć z korupcją

W ostatnich latach w krajach europejskich wdrożono szereg środków umożliwiających walkę z korupcją. Obejmują one mechanizmy kontroli konfliktów interesów, ustanawianie zasad etycznego postępowania i poprawę przejrzystości. Środki te znacznie różnią się w poszczególnych krajach UE, a wyniki ich stosowania pozostają niejednolite, ponieważ nie są one zawsze skutecznie egzekwowane.

Należy uczynić więcej w celu zapobiegania korupcji oraz karania zachowań korupcyjnych. Propozycje działań obejmą poprawę skuteczności sądów zajmujących się sprawami o korupcję, zagwarantowanie ochrony osób zgłaszających przypadki korupcji oraz zwiększenie przejrzystości decyzji dotyczących wydatków publicznych (jest to obszar szczególnie zagrożony korupcją, zwłaszcza na poziomie lokalnym).

UE zamierza również opracować program dla krajów europejskich, organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych podmiotów, umożliwiający dzielenie się doświadczeniem, określanie najbardziej skutecznych zasad i ułatwiający organizowanie szkoleń.

Monitorowanie korupcji

Celem sprawozdania o zwalczaniu korupcji w UE, będącego częścią zestawu środków przyjętych przez Komisję w 2011 r., jest wspieranie wszelkich działań służących zwalczaniu korupcji w Europie, wzmacnianie zaangażowania politycznego oraz określanie sposobów, dzięki którym UE może pomóc w wyeliminowaniu tego procederu.

Komisja w dalszym ciągu będzie monitorować zjawisko korupcji w Europie oraz działania mające na celu przeciwdziałanie mu. Swoje ustalenia będzie publikować co dwa lata.

Zobacz również: Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK