| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Aktualności

Brak wyceny remanentu to wykroczenie

Aktualizacja: 14.01.2009

Podatnik musi dokonać wyceny spisu z natury najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia. Brak wyceny to wykroczenie skarbowe, za które podatnik może zostać ukarany. »

Przejście na euro ułatwi firmom rozliczenia księgowe

Aktualizacja: 14.01.2009

Obecnie zawieranie przez polskie spółki transakcji w euro wymaga ich ewidencji księgowej w walucie polskiej. W wyniku tych przeliczeń powstają różnice kursowe, które ujmowane są w księgach jako przychody lub koszty finansowe. »

411 bankructw firm w 2008 roku

Aktualizacja: 13.01.2009

Wyraźne pogorszenie sytuacji gospodarczej nie spowodowało w 2008 roku wzrostu liczby firm, które ogłosiły upadłość. W tym roku liczba bankructw może być nawet dwukrotnie większa. »

Konkursy dla firm ruszą w lutym

Aktualizacja: 13.01.2009

Co najmniej jeszcze miesiąc przedsiębiorcy będą musieli poczekać na pierwsze w tym roku konkursy o unijne dotacje na inwestycje. »

Straż pożarna: inspektorzy tylko w dużych firmach

Aktualizacja: 13.01.2009

Do końca stycznia 2009 r. inspektorzy pracy nie będą sprawdzać m.in., czy firmy zatrudniają inspektora ochrony przeciwpożarowej. Zmiany uciążliwych przepisów będzie domagać się Państwowa Straż Pożarna. »

Niższy VAT na żywność i ulgi dla firm

Aktualizacja: 13.01.2009

Obniżenia VAT na żywność z 7 do 6 proc. oraz wprowadzenia możliwości odliczania VAT od zakupu samochodów osobowych chce PiS w ramach pakietu antykryzysowego. »

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Aktualizacja: 13.01.2009

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin. »

Powstaje nowa siatka kar finansowych dla firm naruszających prawa konsumenta

Aktualizacja: 13.01.2009

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce nakładać grzywny na przedsiębiorców naruszających interesy konsumentów według bardziej transparentnych zasad. Przedsiębiorcy obawiają się automatyzmu ze strony urzędników. »

Tylko dwa dni na weryfikację majątku

Aktualizacja: 13.01.2009

Inwentaryzację należności przeprowadza się metodą potwierdzenia sald. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba przeprowadzić weryfikację dokumentów. »

Obniżone odsetki tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 r.

Aktualizacja: 13.01.2009

Podatnicy, którzy złożą korektę deklaracji i wpłacą zaległość podatkową, mogą zastosować obniżone odsetki. Jednak obniżona stawka ma zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r. »

Prowadzący działalność nie ma prawa do zasiłku

Aktualizacja: 12.01.2009

Osoba, która ma zarejestrowaną działalność gospodarczą, nie może ubiegać się o status bezrobotnego. »

Firmy zapłacą tylko za 14 dni choroby starszych pracowników

Aktualizacja: 12.01.2009

Pracodawcy będą płacili za pierwsze 14 dni choroby pracowników, którzy ukończyli 50 lat, pod warunkiem że ich niezdolność do pracy powstanie po wejściu w życie nowelizacji tzw. ustawy zatrudnieniowej. »

Surowe kary za obrót zakazanymi preparatami

Aktualizacja: 12.01.2009

Nawet dwa lata więzienia będzie grozić za produkcję niebezpiecznych substancji. »

Resort pracy nie chce kar dla przedsiębiorców

Aktualizacja: 12.01.2009

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak wystąpiła do głównego inspektora pracy Tadeusza Zająca o niekaranie pracodawców, którzy nie wyznaczą pracowników posiadających wymagane kwalifikacje do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. »

Opieszałość sądów utrudnia działalność firm

Aktualizacja: 09.01.2009

Sędziowie orzekający w sądach gospodarczych powinni posiadać wiedzę z zakresu rynku i ekonomii. Umożliwienie przesłuchiwania świadków przed rozprawą przyśpieszy postępowanie. Sądy powinny wymagać od stron potwierdzenia stawiennictwa na wyznaczony termin rozprawy. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK