| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozszerzenie gwarancji de minimis

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

Państwowe gwarancje kredytowe dla małych firm również na inwestycje i rozwój. Przy udziale premiera Donalda Tuska

Szef rządu podkreślił, że program, w ramach którego BGK zabezpiecza spłatę kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, osiągnął sukces. Teraz czas na jego rozszerzenie o kredyty rozwojowe. W podobnie optymistycznym tonie wypowiadał się minister finansów Jacek Rostowski.

Wyliczał, że w ramach programu udzielono już kredytów na 9 mld złotych, 27 tysięcy firm skorzystało z oferty. Do końca października BGK udzielił gwarancji na kwotę 5 miliardów 115 milionów złotych. Jacek Rostowski dodał, że rząd zwrócił się do Brukseli o możliwość zwiększenia dopuszczalnych limitów gwarancji dla firm.
Minister podkreślił, że żaden inny podobny program realizowany w Europie nie osiągnął takich sukcesów jak nasz.

Dla kogo gwarancje?

Gwarancje de minimis oferowane są przez banki, które zawarły z BGK umowę o współpracy. Przedsiębiorca nie musi występować z wnioskiem o udzielenie gwarancji spłaty kredytu do BGK. Wniosek składany jest bezpośrednio w banku kredytującym, w którym przedsiębiorca ubiega się o kredyt obrotowy. Program działa 8 miesięcy.
BGK przewiduje, że do końca tego roku udzieli gwarancji de minimis o wartości około 7 miliardów złotych, co zabezpieczy kredyty o wartości 12 miliardów złotych.

Do tej pory najwięcej przedsiębiorców skorzystało z tego typu zabezpieczeń w regionach rozwiniętych gospodarczo - na przykład na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kantowicz-Gdańska

Konsultant, certyfikowany trener, audytor. Ekspert z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi. Zajmuje się w szczególności rozwojem menedżerów oraz badaniem opinii pracowników i doradztwem w zakresie doskonalenia organizacji. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje z najwyższą kadrą zarządzającą oraz menedżerami różnych szczebli - zarówno w wymiarze grupowym, jak i indywidualnym. Koncentruje się na kluczowych wyzwaniach i buduje na pozytywach. Rozwija miękkie kompetencje, a w szczególności umiejętności komunikacyjne. Jest inspiratorką autorefleksji i orędowniczką dialogu. Uczy menedżerów, jak skutecznie budować zaangażowanie i przełamywać opory pracowników wobec zmian. Jako niezależny konsultant i trener pracuje od 2006 roku. Zrealizowała liczne projekty doradcze i rozwojowe dla firm z wielu branż oraz instytucji publicznych. Prowadzi warsztaty, szkolenia i wykłady z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi oraz PR (kształtowanie wizerunku pracodawcy, komunikacja menedżerska, komunikacja wewnętrzna w organizacji, zarządzanie talentami, zarzadzanie wiedzą i inne obszary tematyczne). Projektuje programy rozwojowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK