| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozszerzenie gwarancji de minimis

Rozszerzenie gwarancji de minimis

Program de minimis służy wzmocnieniu sektora mikro, małych i średnich firm. Pomaga również w ich rozwoju oraz planowaniu inwestycji. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowy z 22 bankami w sprawie rozszerzenia udzielania gwarancji de minimis.

Państwowe gwarancje kredytowe dla małych firm również na inwestycje i rozwój. Przy udziale premiera Donalda Tuska

Szef rządu podkreślił, że program, w ramach którego BGK zabezpiecza spłatę kredytów obrotowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, osiągnął sukces. Teraz czas na jego rozszerzenie o kredyty rozwojowe. W podobnie optymistycznym tonie wypowiadał się minister finansów Jacek Rostowski.

Wyliczał, że w ramach programu udzielono już kredytów na 9 mld złotych, 27 tysięcy firm skorzystało z oferty. Do końca października BGK udzielił gwarancji na kwotę 5 miliardów 115 milionów złotych. Jacek Rostowski dodał, że rząd zwrócił się do Brukseli o możliwość zwiększenia dopuszczalnych limitów gwarancji dla firm.
Minister podkreślił, że żaden inny podobny program realizowany w Europie nie osiągnął takich sukcesów jak nasz.

Dla kogo gwarancje?

Gwarancje de minimis oferowane są przez banki, które zawarły z BGK umowę o współpracy. Przedsiębiorca nie musi występować z wnioskiem o udzielenie gwarancji spłaty kredytu do BGK. Wniosek składany jest bezpośrednio w banku kredytującym, w którym przedsiębiorca ubiega się o kredyt obrotowy. Program działa 8 miesięcy.
BGK przewiduje, że do końca tego roku udzieli gwarancji de minimis o wartości około 7 miliardów złotych, co zabezpieczy kredyty o wartości 12 miliardów złotych.

Do tej pory najwięcej przedsiębiorców skorzystało z tego typu zabezpieczeń w regionach rozwiniętych gospodarczo - na przykład na Mazowszu, Śląsku oraz w Wielkopolsce.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »