| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obowiązek meldunkowy 2016

Obowiązek meldunkowy 2016

Od 2016 roku przestanie funkcjonować obowiązek meldunkowy. Wiążę się to z zaprzestaniem prowadzenia przez gminy rejestru stałych mieszkańców. Jak zmieni się obowiązek meldunkowy?

Koniec obowiązku meldunkowego


W 2016 roku zakończy się obowiązek meldunkowy. Gminy nie będą musiały już prowadzić rejestrów stałych mieszkańców. Zmiany te spowodują poważne zmiany w procedurze przeprowadzania wyborów powszechnych. Brak danych z rejestru stałych mieszkańców poważnie wpłynie na sposób prowadzenia i aktualizacji rejestru wyborców.


Rejestr wyborców


Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej prowadzenie rejestru wyborców nadal powinno należeć do zadań gmin, z tą zmianą, że wpis i wykreślenie wyborcy z rejestru wyborców będzie występować jedynie na wniosek zainteresowanego wyborcy.


Wprowadzenie takich zmian wiąże się z koniecznością uchwalenia przepisów przejściowych stanowiących, że od 2016 roku osoby ujęte dotychczas w rejestrze wyborców są z mocy prawa ujęte w nowym rejestrze prowadzonym według znowelizowanych przepisów kodeksu wyborczego.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Rejestr wyborców prowadzony przez konsuli


W przypadku obywateli polskich przebywającym za granicą Państwowa Komisja Wyborcza proponuje stworzenie rejestrów wyborców prowadzone przez konsulów. Od rejestrów gminnych różniłby ich czasowy charakter wpisu, przykładowo trzyletni.


Centralny rejestr wyborców


Informacje o wyborcach zebrane w rejestrach prowadzonych przez gminny i konsuli trafiałyby do prowadzonego przez PKW centralnego rejestru wyborców. Takie rozwiązanie zdaniem PKW wykluczy sytuację, w której ten sam wyborca widnieje w kilku rejestrach. By usprawnić cały proces, wnioski mogłyby być składane nie tylko pisemnie ale i elektronicznie.

 
Zobacz: Abonament RTV w 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK