| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm zajmie się dziś uelastycznieniem czasu pracy

Sejm zajmie się dziś uelastycznieniem czasu pracy

Pracodawcy cieszą się z faktu rozpoczęcia prac parlamentarnych nad nowelizacjami przepisów kodeksu pracy mówiących o czasie pracy. Sejm ma się dziś zająć projektami ustaw dotyczących czasu pracy.

Projekt rządowy przewiduje wydłużenie do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego oraz wprowadzenie ruchomego czasu pracy. Drugi projekt, który rozpatrzy dzisiaj Sejm, jest autorstwa grupy posłów Platformy Obywatelskiej. Obejmuje rozwiązania dotyczące nie tylko 12 miesięcznych okresów rozliczeniowych i doby pracowniczej ale też między innymi niższych stawek za nadgodziny czy oddawania dni wolnych w kolejnym okresie rozliczeniowym.


Zdaniem Jeremiego Mordasewicza takie rozwiązania przyczynią się do obniżenia kosztów pracy i zwiększenia konkurencyjności firm. Rozmówca IAR dodał, że w dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa zdobywają zamówienia z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc i nie mogą organizować pracy codziennie w wymiarze ośmiu godzin. Muszą mieć możliwość zatrudniania w jednych tygodniach na przykład na 48 godzin, w innych na 30 godzin


Zobacz: Ulga podatkowa dla innowacyjnych firm


Jeremi Mordasewicz zwraca uwagę, że rozwiązania zawarte w projekcie rządowym, negocjowane były w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.


Szef OPZZ Jan Guz mówi Informacyjnej Agencji Radiowej, że uelastycznienie rozliczania czasu pracy spowoduje, że będzie więcej biednych pracujących. Podkreślił, że OPZZ chciał, by takie rozwiązanie było regulowane w zakładowych lub ponad zakładowych układach zbiorowych pracy, na co nie zgodził się rząd i pracodawcy.


Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz zapewnia, że uelastycznienie czasu pracy nie jest skierowane przeciwko pracownikom a wręcz odwrotnie. Według ministra istotą jest tworzenie nowych i utrzymanie już istniejących miejsc pracy. W dzisiejszych czasach jest to rzecz najważniejsza - zaznaczył minister Kosiniak Kamysz. Podkreślił, że proponowane rozwiązania umożliwiają pracodawcy takie organizowanie czasu pracy, które będzie odpowiadało zmiennemu zapotrzebowaniu na zatrudnienie w ciągu roku.


Zobacz: Rządowe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »