| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spadek zatrudnienia i płac w styczniu 2013

Spadek zatrudnienia i płac w styczniu 2013

W styczniu 2013 roku spadło zatrudnienie w gospodarce w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku. Takie dane podal Główny Urząd Statystyczny.

Dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w styczniu 2013 r. zdecydowanie potwierdzają osłabienie w polskiej gospodarce i niestety, wspierają prognozy mówiące, że wzrost PKB w I kwartale br. może być ujemny.


Sygnał płynący do konsumentów z rynku pracy - spadek zatrudnienia i płac realnych - utrwala bowiem ich obniżoną skłonność do konsumpcji, która tak silnie dała o sobie znać w ostatnim kwartale 2012 r. Łączny fundusz płac w ujęciu nominalnym był w styczniu 2013 r. mniejszy o 0,42 proc., ale w ujęciu realnym już nieco ponad 2 proc. (łączy efekt spadku zatrudnienia, niewielkiego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia i inflacji).


Nie pozostanie to bez wpływu na spożycie indywidualne, które - podobnie jak w IV kwartale 2012 r. - zapewne spadnie w ujęciu rocznym. A to będzie miało silny wpływ na wzrost PKB.


Dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń w przedsiębiorstwach będzie zapewne analizowała Rada Polityki Pieniężnej, przed marcowym posiedzeniem.


Spadek zatrudnienia i płac realnych to argument za kolejną obniżką stóp procentowych, a przeciw jastrzębiom w RPP, którzy uważają, że trzeba z nią na razie poczekać. Ale czy nastąpi dalsze złagodzenie polityki pieniężnej i jak silne ono będzie, zobaczymy w marcu.


Zobacz: 1 proc. CIT na polską naukę

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK