| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy potrzebują wsparcia dla innowacyjności

Małe firmy potrzebują wsparcia dla innowacyjności

Firmy z sektora MŚP nie mają odpowiedniego dostępu do źródeł finansowania innowacyjności uważa Związek Rzemiosła Polskiego. W piśmie do resortu gospodarki ZRP przedstawia propozycje zmiany tej sytuacji.

Na początku marca Ministerstwo Gospodarki przekazało do zaopiniowania propozycje założeń utworzenia systemu finansowania innowacyjnych rozwiązań w polskich przedsiębiorstwach. Związek Rzemiosła Polskiego popiera inicjatywę stworzenia takiego systemu, jednak rozwiązania przedstawione przez resort nie pozwalają na jego sprawne wykorzystywanie.

Podstawową przyczyną niskiego poziomu innowacyjności przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm  jest brak źródeł finansowania działalności innowacyjnej. Dlatego zdaniem ZRP jednym z wielu niezbędnych działań sprzyjających stawianiu innowacyjności jako cel strategiczny firm jest utworzenie systemu instrumentów finansowych bezpośrednio wspierających rozwój innowacji małych i średnich przedsiębiorstw przez wydzielenie puli środków na poręczenia, gwarancje kredytu, pożyczki.

Mikro i małe firmy szczególnie niepokoi fakt wprowadzenia bardzo ograniczającej definicji przedsiębiorstwa innowacyjnego, które mogłoby skorzystać z przewidzianych instrumentów. Będą one bowiem kierowane wyłącznie do firm, które dzięki uzyskanej pożyczce czy poręczeniu, planują wytwarzać nowe lub znacząco zmodernizowane produkty.

Zdaniem ZRP przedstawiony projekt systemu w niewielkim stopniu wpłynie na zwiększenie siły  ekonomicznej mikro i małych przedsiębiorstw. Tym bardziej, że w założeniach ma on być finansowany ze środków unijnych, gdzie podstawowym wymogiem stawianym aplikantom jest skierowanie funduszy wyłącznie na wsparcie innowacyjnych technologii. Taka sytuacja uniemożliwi aplikowanie o środki z wspomnianych funduszy przedsiębiorstwom działającym w branżach tradycyjnych w tym licznie reprezentowanym w sektorze - mikro i małym firmom rzemieślniczym.

Zdaniem ZRP rozwiązaniem tego problemu mogłoby być zastosowanie strategii „inteligentnej specjalizacji” regionalnej, w której znalazłyby miejsce przedsięwzięcia gospodarcze oparte na technologiach tradycyjnych, charakteryzujących się, m.in. ekologicznym procesem wytwórczym (np. branża spożywcza), małoseryjnością, wysoką jakością, wykorzystaniem naturalnych materiałów (branża odzieżowa, tekstylna, meblowa), czy niepowtarzalnością wyrobów w branży rzemiosł artystycznych.

Więcej informacji na www.zrp.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK