| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Łódzkie: 160 mln zł unijnej pomocy dla przedsiębiorców

Łódzkie: 160 mln zł unijnej pomocy dla przedsiębiorców

Około 160 mln zł dofinansowania ze środków unijnych mogą w tym roku otrzymać przedsiębiorcy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Pieniądze można uzyskać m.in. na rozwój jednostek badawczo-rozwojowych.

Do 17 kwietnia trwa ogłoszony przez regionalne Centrum Obsługi Przedsiębiorcy (COP) konkurs na rozwój otoczenia biznesu, czyli uzbrojenie terenów inwestycyjnych oraz prace studyjno-koncepcyjne, dotyczące tworzenia takich terenów.

"To konkurs niezwykle istotny, ponieważ pojawiła się wśród przedsiębiorców i samorządów potrzeba przygotowania takich terenów. Na beneficjentów czeka w sumie 100 mln zł" - poinformował w piątek dziennikarzy marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

W tym roku COP zaplanował ogłoszenie jeszcze czterech konkursów na unijne dotacje dla przedsiębiorców. Pod koniec marca po raz pierwszy ogłoszony zostanie konkurs na wsparcie jednostek badawczo-rozwojowych.

"Zachęcamy wyższe uczelnie, jednostki badawczo-rozwojowe, instytuty naukowe o aplikowanie w tym zakresie środków, które mogą być przeznaczone na inwestycje budowlane, infrastrukturę badawczo-rozwojową i informatyczną" - podkreślił dyrektor Centrum Maciej Kokotek. Wnioski będą przyjmowane do połowy maja; na ten cel przeznaczono ok. 14 mln zł.

Pod koniec kwietnia ma rozpocząć się też konkurs na dofinansowanie promocji produktów i procesów przyjaznych środowisku. Adresowany jest on do przedsiębiorców, którzy myślą o uzyskaniu certyfikatu środowiskowego EMAS (ok. 14 mln zł dotacji).

Pod koniec sierpnia zaplanowano ogłoszenie dwóch konkursów - czwartego już w zakresie działalności badawczo-rozwojowej w przedsiębiorstwach (ok. 18 mln zł) oraz związanego z rozwojem otoczenia biznesu, dedykowanego parkom naukowym i technologicznym (ok. 14 mln zł).

Powołane przez sejmik województwa łódzkiego Centrum Obsługi Przedsiębiorcy od 2008 roku ogłosiło już 30 konkursów na wykorzystanie pieniędzy pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Dotychczas w COP zostały podpisane 833 umowy o dofinansowanie projektów wartych w sumie ponad 1,3 mld zł. Dofinansowanie wyniosło niemal 740 mln zł. Najwięcej, bo około 50 proc. środków przeznaczono na podnoszenie innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw.

Od kilku tygodni COP działa w nowej siedzibie - odrestaurowanej, zabytkowej XIX-wiecznej willi fabrykanta Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki w Łodzi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »