REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy powinni korzystać z nowych formularzy PIT

Krzysztof Rustecki

REKLAMA

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy powinni korzystać z nowych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zmiany w formularzach mają przede wszystkim charakter aktualizacyjny i dostosowujący do zmian w przepisach.

REKLAMA

Nowe wzory informacji i deklaracji należy stosować do wykazywania w nich dochodów za 2011 r. Należy jednak uznać za prawidłowe oświadczenia, deklaracje i informacje podatkowe o przychodach, dochodach (stratach) złożone przed 1 stycznia 2012 r. na dotychczas obowiązujących formularzach.

REKLAMA

Dla pracodawców największe znaczenie mają nowe wzory druków PIT-2, PIT-12, PIT-11, PIT-40, PIT-4R, PIT-R, PIT-8AR i PIT-8C. Wspólną zmianą dla tych formularzy jest zastąpienie wyrazów „Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika” wyrazami „Identyfikator podatkowy NIP/numer PESEL podatnika”. Ponadto usunięto pozycję przeznaczoną do wpisania przez podatnika numeru PESEL. Zmiany te wynikają z ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016). Od 1 września 2011 r. osoby nieprowadzące działalności gospodarczej lub niezarejestrowane jako podatnicy podatku od towarów i usług posługują się bowiem tylko numerem PESEL, a od 1 stycznia 2012 r. znosi się numer identyfikacji podatkowej nadany osobom fizycznym objętym rejestrem PESEL, nieprowadzącym działalności gospodarczej lub niebędącym zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług (art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw).

Ponadto wszystkie deklaracje i informacje płatnicy mogą składać fiskusowi w wersji elektronicznej, o czym urząd informuje w treści pouczenia o sposobie wypełniania formularzy.

WAŻNE!

Deklaracje i informacje PIT pracodawca może przesłać fiskusowi w wersji elektronicznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W porównaniu do poprzednio obowiązującego formularza PIT-2, wprowadzono dodatkowo zmianę w punkcie 3. oświadczenia, w którym wyrażenie: „oświadczam, że nie otrzymuję świadczeń pieniężnych od organu zatrudnienia lub od biura terenowego FGŚP” zastąpiono sformułowaniem „oświadczam, że nie otrzymuję świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z FGŚP”.

Powyższa zmiana jest konsekwencją zmiany ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 197, poz. 1170). Na podstawie art. 2 tej ustawy zmieniono art. 32 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określający, co powinno zawierać oświadczenie PIT-2. Z uzasadnienia Ministerstwa Finansów do rozporządzenia wynika, że zmiana ta ma charakter redakcyjny, wskazujący na źródło wypłaty, a nie wypłacającego. Należałoby zatem uznać, że pracownicy nie są zobowiązani do złożenia oświadczenia PIT-2 na nowym druku, jeżeli stan faktyczny wynikający z oświadczenia złożonego przez nich w latach poprzednich nie uległ zmianie. Ponieważ jednak takie uzasadnienie resortu nie jest źródłem prawa, a treść oświadczenia uległa zmianie, wątpliwości płatników w tym zakresie rozstrzygnęłaby interpretacja ogólna prawa podatkowego.

WAŻNE!

Pracodawcy nie mają obowiązku żądania od pracowników złożenia oświadczenia PIT-2 na nowym formularzu.

W odniesieniu do poprzednio obowiązującego formularza PIT-4R wprowadzono zmianę w części E, która ma charakter doprecyzowujący, wskazujący na możliwość podpisu formularza przez pełnomocnika, co wynika z art. 80a Ordynacji podatkowej. W związku z tym w pozycji przeznaczonej na podpis pozostawiono wyrazy „Podpis i pieczątka”, a usunięto wyrazy „osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku”, które stanowiłyby powtórzenie tytułu tej części druku.

Tej samej zmiany dokonano w części G formularza PIT-11, w części D formularza PIT-8AR, w części E formularza PIT-R oraz w części H formularza PIT-8C.

Obecnie jedynym załącznikiem do PIT-40 może być informacja PIT-R (informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich). W poprzednio obowiązującym formularzu płatnik mógł również załączyć zgłoszenie NIP-3 podatnika. Ponadto zaktualizowano przypis do części G formularza PIT-40 przez usunięcie nieaktualnego sformułowania dotyczącego innych odliczeń od podatku.

• art. 27b ust. 2, art. 30-30c, art. 30e, art. 37, art. 38 ust. 1a, art. 45b pkt 1-2, pkt 5 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.),

• § 1 pkt 1 lit. d, pkt 2 lit. a, § 2, § 4 i załączniki nr 1, 4, 5, 7-10 do rozporządzenia Ministra Finansów z 9 listopada 2011 r. w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 252, poz. 1514),

• § 1 pkt 1, § 2, § 4 i załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 14 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 252, poz. 1518),

• art. 1 pkt 1, art. 67 ustawy z 29 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 171, poz. 1016),

• art. 14a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Krzysztof Rustecki

ekspert w zakresie prawa podatkowego i rozliczenia pracowników

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA