| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysoka inflacja to zagrożenie dla polskich firm

Wysoka inflacja to zagrożenie dla polskich firm

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki o danych GUS dotyczących inflacji w listopadzie, która wyniosła 4,8 proc. rdr, a 0,7 proc. mdm:

"Wpływ na listopadowy wzrost inflacji o 4,8 proc. w stosunku do listopada 2010 roku ma (...) osłabienie polskiej waluty, co przełożyło się m.in. na wzrost ceny paliw.

Paliwa zdrożały o 19,4 proc. w porównaniu do listopada 2010 r. Mamy, więc twardą daną pokazującą, jak rosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej związany jest z koniecznością wykorzystywania środków transportu, napędzanych paliwami ropopochodnymi. Obecna cena paliw powoduje, że koszty prowadzenia działalności rosną, co obniża konkurencyjność naszych przedsiębiorstw.

Dla niektórych branż - takich jak transport osób, towarów - wzrost cen paliw ma szczególnie negatywne skutki.

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że prawo nie pozwala na odliczanie VAT od paliwa (...) do (...) pojazdów wykorzystywanych w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Już w marcu zwracaliśmy się do Ministra Finansów z wnioskiem o czasowe obniżenie akcyzy na paliwa wykorzystywane do napędzania samochodów. Uzyskaliśmy odpowiedź odmowną.

Drogie paliwa w połączeniu z podniesieniem składki rentowej po stronie pracodawców będą uderzać w konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. 4,8-proc. inflacja wskazuje, że nie należy spodziewać się szybkiego obniżenia stóp procentowych. (...) To o tyle ważne, że dostęp do finansowania zewnętrznego jest ważnym czynnikiem w okresie gorszej koniunktury gospodarczej".

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK