| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wysoka inflacja to zagrożenie dla polskich firm

Wysoka inflacja to zagrożenie dla polskich firm

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki o danych GUS dotyczących inflacji w listopadzie, która wyniosła 4,8 proc. rdr, a 0,7 proc. mdm:

"Wpływ na listopadowy wzrost inflacji o 4,8 proc. w stosunku do listopada 2010 roku ma (...) osłabienie polskiej waluty, co przełożyło się m.in. na wzrost ceny paliw.

Paliwa zdrożały o 19,4 proc. w porównaniu do listopada 2010 r. Mamy, więc twardą daną pokazującą, jak rosną koszty funkcjonowania przedsiębiorstw. Praktycznie każdy rodzaj działalności gospodarczej związany jest z koniecznością wykorzystywania środków transportu, napędzanych paliwami ropopochodnymi. Obecna cena paliw powoduje, że koszty prowadzenia działalności rosną, co obniża konkurencyjność naszych przedsiębiorstw.

Dla niektórych branż - takich jak transport osób, towarów - wzrost cen paliw ma szczególnie negatywne skutki.

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że prawo nie pozwala na odliczanie VAT od paliwa (...) do (...) pojazdów wykorzystywanych w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Już w marcu zwracaliśmy się do Ministra Finansów z wnioskiem o czasowe obniżenie akcyzy na paliwa wykorzystywane do napędzania samochodów. Uzyskaliśmy odpowiedź odmowną.

Drogie paliwa w połączeniu z podniesieniem składki rentowej po stronie pracodawców będą uderzać w konkurencyjność naszych przedsiębiorstw. 4,8-proc. inflacja wskazuje, że nie należy spodziewać się szybkiego obniżenia stóp procentowych. (...) To o tyle ważne, że dostęp do finansowania zewnętrznego jest ważnym czynnikiem w okresie gorszej koniunktury gospodarczej".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK