| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie łatwiej o kredyt dla firm z poręczeniem ARP

Będzie łatwiej o kredyt dla firm z poręczeniem ARP

Przedsiębiorcy uzyskają łatwiejszy dostęp do kredytów z poręczeniem Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Umowę w sprawie udostępnienia przez Bank Gospodarstwa Krajowego 100 mln zł odnawialnego limitu na kredyty i gwarancje dla firm podpisano we wtorek Warszawie.

W praktyce ma to wyglądać w ten sposób, że średnie i duże przedsiębiorstwa ubiegające się o kredyt w BGK, poręczenie ARP otrzymają od ręki. Do tej pory firmy, które chciały otrzymać poręczenie Agencji, zgłaszały się do ARP, która przed jego udzieleniem musiała zweryfikować kredyt. To wydłużało całą procedurę. Przedstawiciele Agencji deklarują, że teraz ma to wszystko trwać krócej.

Jeżeli firma zgłosi się do ARP po gwarancję, Agencja zaproponuje jej zaciągnięcie kredytu w BGK. Ma to upowszechnić i ułatwić dostęp do finansowania.

Dzięki zawartej z BGK umowie, możliwości udzielania poręczeń przez Agencję mają się zwiększyć.

Agencja udziela przedsiębiorcom pożyczek i poręczeń od 1991 r., głównie ze środków własnych. Do tej pory udzieliła ponad 730 pożyczek na łączną kwotę 3,4 mld zł. Co roku zwiększa skalę swojej działalności w tym zakresie - na koniec 2008 r. saldo brutto pożyczek udzielonych przez ARP wynosiło 200 mln zł, natomiast w tym roku planowane jest na poziomie 1 mld 40 mln zł. Od 1991 r. ARP zawarła również 78 umów poręczenia lub gwarancji na kwotę około 869,6 mln zł, 107,9 mln dolarów oraz 32,3 mln euro.

W 2010 r. ARP wypracowała 45,6 mln zł zysku, przychody wyniosły 480,3 mln zł. Wartość kapitału własnego Agencji według stanu na 31 grudnia 2010 r. wynosi 3,9 mld zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Stępień

Radca prawny, starszy prawnik. Doktorant w Katedrze Prawa Pracy i Polityki Społecznej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze dużych spółek polskich i zagranicznych, w szczególności z branży BPO i SSC oraz FMCG i handlu wielkopowierzchniowego. Doradza we wszystkich obszarach prawa pracy, w tym w sprawach dotyczących relacji ze związkami zawodowymi, zwolnień pracowników (indywidualnych i grupowych) czy mobbingu. Reprezentuje pracodawców przed sądami w sprawach z zakresu prawa pracy oraz w sprawach wykroczeniowych dotyczących relacji pracowniczych. Przygotowuje i prowadzi szkolenia z zakresu prawa pracy, skierowane do dyrektorów i pracowników działów HR oraz prawników przedsiębiorstw. Zajmuje się prawem pracy również w działalności naukowej. Jest autorem publikacji naukowych z tego zakresu, prowadzi zajęcia ze studentami na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą strukturze i uprawnieniom związków zawodowych w Polsce. Regularnie publikuje w prasie, w szczególności w Rzeczpospolitej, Dzienniku Gazeta Prawna oraz Pulsie Biznesu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK