| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie sprawdzają swoich marek

Przedsiębiorcy nie sprawdzają swoich marek

O sprzedaży produktu lub usługi często decyduje w znacznej mierze jego nazwa. Jak sprawdzić, czy naszej nazwy ktoś już nie zastrzegł?

 

Chwytliwa nazwa jest istotnym elementem decydującym o atrakcyjności produktu. Przedsiębiorcy prześcigają się w wymyślaniu nowych, fantazyjnych oznaczeń dla swoich wyrobów. Coraz częściej zdarza się jednak, że już po uruchomieniu produkcji okazuje się, że nazwę podobną zastrzegł wcześniej ktoś inny jako znak towarowy lub korzysta z niego dla oznaczenia swojej firmy.

 

Przed sytuacjami takimi i wynikającymi z nich sporami uchronić może analiza nowej nazwy, zanim jeszcze zostanie ona wdrożona.

 

„Najprostszym źródłem informacji przy takiej weryfikacji staje się dostępna dla każdego internetowa baza danych Urzędu Patentowego. Wpisując do jej wyszukiwarki określone wyrażenie możemy zorientować się, czy nie zostało ono już zgłoszone przez kogoś innego“ - podkreśla adw. Michał Karwowski. Warto również sprawdzić w KRS, czy nie zarejestrowano spółki o podobnej nazwie.

 

Niestety, proste przeszukanie bazy danych UPRP nie zawsze da przedsiębiorcy pewność, że dana nazwa jest „wolna“. „Możliwy konflikt może wynikać nie tylko z identyczności oznaczeń, co z ich podobieństwa, które znacznie trudniej stwierdzić przy użyciu prostej wyszukiwarki“ - dodaje adw. Karwowski. „Warto sprawdzić nie tylko polski rejestr, ale też specjalistyczne bazy danych znaków towarowych zarejestrowanych w trybie międzynarodowym czy regionalnym“. Taka głębsza analiza może wymagać zaangażowania profesjonalnego doradcy.

 Freliszka i Karwowski Adwokacka Sp. p.

http://www.fkasp.pl

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK