REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bez poprawek do ustawy o roszczeniach pracowniczych

REKLAMA

Posłowie nie złożyli poprawek do projektu zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Zgodnie z nimi świadczenia otrzymają pracownicy działających w Polsce firm także wtedy, gdy ich upadłość ogłosi sąd w innym kraju UE.

 

REKLAMA

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie przygotowanego przez rząd projektu ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Projektowana nowelizacja wprowadza przepisy, które dotyczą Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

 

Poseł Izabela Mrzygłocka (PO) powiedziała - przedstawiając sprawozdanie komisji polityki społecznej i rodziny z prac nad projektem - że z dotychczasowej praktyki wynika, iż nie wszystkie przepisy dotyczące wypłaty pieniędzy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych są sformułowane w sposób przejrzysty i jednoznaczny. Wskazała, że komisja wprowadziła do dokumentu szereg poprawek doprecyzowujących projekt.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Agnieszka Hanajczyk (PO) powiedziała, że jej klub popiera zmiany. Jej zdaniem wpłyną one pozytywnie na funkcjonowanie Funduszu, który będzie mógł skuteczniej realizować swoje zadania. Wskazała, że stosowanie przepisów będzie nie tylko łatwiejsze, ale też zgodne ze standardami UE.

 

Także Stanisław Szwed z PiS zadeklarował poparcie dla zmian. Powiedział, że idą w dobrym kierunku, a ich celem jest umożliwienie w większym niż obecnie zakresie zaspokajania roszczeń pracowników. Szwed zwrócił uwagę, że projekt nowelizuje też ustawę o finansach publicznych. Przewiduje, że 1 stycznia 2012 r. Fundusz straci osobowość prawną i zostanie przeniesiony do urzędów marszałkowskich. "Nie ma racjonalnych powodów, by to zmieniać" - ocenił Szwed. Poinformował, że zmiana taka powinna być wprowadzona dopiero w 2015 r. Poseł wyraził obawę, że marszałkowie będą chcieli sięgnąć po środki z Funduszu i wykorzystać je na inny cel.

 

Żadnych zastrzeżeń do projektu nie mieli natomiast przedstawiciele SLD, PSL i PJN.

 

Wiceminister pracy Czesława Ostrowska wyjaśniła, że marszałkowie nie staną się dysponentami środków z Funduszu - będą one nadal w dyspozycji ministra pracy. Zapewniła, że marszałkowie nie będą mogli wykorzystać pieniędzy z Funduszu na cel inny niż statutowy. Dodała, że zmiany nie zakłócą wykonywania zadań przez Fundusz. Ostrowska poinformowała ponadto, że obecnie Fundusz ma ok. 3 mld zł, a 1,5 mld zł jest w trakcie windykacji, czyli odzyskiwania od pracodawców.

 

Zgodnie z przygotowanym przez rząd projektem nowelizacji pracownicy działających w Polsce firm, których upadłość ogłosi sąd w innym kraju UE, otrzymają należne świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obecnie nie jest to możliwe (z wyjątkiem sytuacji, gdy upadłość ogłoszona zostanie w Danii - PAP).

 

Projekt wskazuje, że syndyk, likwidator lub inna osoba zarządzająca majątkiem pracodawcy będzie miała miesiąc na przygotowanie i złożenie zbiorczego wykazu pracowników kierownikowi biura terenowego Funduszu. Wprowadzono przepis, na podstawie którego będzie on mógł umorzyć należności. Chodzi o sytuacje, gdy Fundusz występuje o zwrot lub prowadzi postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub pracodawców, którzy w efekcie likwidacji lub ogłoszenia upadłości firmy przestali prowadzić działalność gospodarczą.

 

Fundusz będzie mógł ustalić warunki spłaty należności przedsiębiorcom przy założeniu, że pomoc ta nie będzie traktowana jako pomoc publiczna w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy publicznej. Zgodnie z nowymi przepisami, Fundusz będzie mógł ustalać warunki zwrotu należności. Będzie mógł też fakultatywnie umarzać należności, gdy postępowanie egzekucyjne w stosunku do osób fizycznych lub przedsiębiorców, którzy trwale zaprzestali działalności, zostało umorzone w całości z urzędu.

 

Większość nowych przepisów ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA