| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze

Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze

Prezydent podpisał nowe Prawo probiercze - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta. Ustawa przygotowana przez rząd ma m.in. zwiększyć bezpieczeństwo obrotu wyrobami jubilerskimi.

Sejm uchwalił ustawę 1 kwietnia 2011 r., po wejściu jej w życie, przestanie obowiązywać Prawo probiercze z 1993 r.

Mimo rządowej propozycji, ustawa nie podniosła z 5 gramów do 8 gramów progu masy srebra, od któregowymagany jest obowiązek cechowania wyrobów wprowadzanych do obrotu. Ponadto nie będą cechowane wyroby z metali szlachetnych takie jak np. aparatura i narzędzia stosowane do celów naukowych i przemysłowych, produkty medyczne, monety kolekcjonerskie sprzedawane przez Narodowy Bank Polski.

Punkty probiercze będą mogły być tworzone u przedsiębiorców wprowadzających do obrotu wyroby jubilerskie. Będzie je tworzył prezes Głównego Urzędu Miar. Zmniejszy to koszty transportu, ubezpieczenia i przetrzymywania wyrobów w urzędach probierczych, do których nie będą już musiały być one przewożone, co do tej pory było obowiązkowe.

Ustawa podpisana przez prezydenta rozszerza też katalog prób dla wyrobów z metali szlachetnych. Umożliwi to cechowanie mniej popularnych stopów.

Nowe przepisy precyzują kompetencje organów administracji probierczej i upraszczają jej funkcjonowanie. Administrację tę będą tworzyć obecnie Główny Urząd Miar i okręgowe urzędy probiercze. Zlikwidowane zostaną urzędy obwodowe.

Metalami szlachetnymi w rozumieniu ustawy są platyna, pallad, złoto i srebro oraz platynowce - iryd, osm, rod i ruten w stanie czystym albo w stopach z innymi metalami. W myśl ustawy próby dla złota to: 0,999, 0,960, 0,750, 0,585, 0,500, 0,375, 0,333.

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Ziółkowski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, specjalizuje się w podatkach dochodowych, zarówno od osób fizycznych, jak i podmiotów prawnych. Autor licznych publikacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK