REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy przeciwni propozycji podwyższenia składki rentowej

Aneta Oksiuta

REKLAMA

Pracodawcy negatywnie odnoszą się do rządowego pomysłu ewentualnego podniesienia składki rentowej. Takie rozwiązanie zaproponował minister Michał Boni w liście otwartym o reformie OFE. Pracodawcy boją się, że wywoła to wzrost bezrobocia i szarej strefy.

REKLAMA

Boni w liście opublikowanym w poniedziałkowej "GW" zapewnia, że OFE w wyniku zmian zaproponowanych przez rząd nie upadną. Jego zdaniem trzeba jednak dokończyć reformę emerytalną, zrównać wiek emerytalny kobiet i mężczyzn i być może ponieść składkę rentową oraz zmodyfikować KRUS.

REKLAMA

Boni tłumaczy, że Polski nie stać już na przekazywanie do OFE składki w obecnej wysokości 7,3 proc. Po wprowadzeniu zapowiadanych przez rząd zmian fundusze dostaną tylko 2,3 proc. składki. Jednak doradca premiera podkreśla, że "drugi filar zostaje w formie zintegrowanej, tylko lokowanie walorów odbywa się inaczej: w gotówce do OFE oraz w zobowiązaniu na indywidualnym koncie w specjalnym subfunduszu. Nikt tych zobowiązań nie może wymazać, a jak trzeba, to należy nawet w tej materii wprowadzić zapisy konstytucyjne". Według niego należy też szukać formuły prawnej, która pozwoliłaby te pieniądze dziedziczyć, tak jak to się dzieje dziś w całym II filarze, nie rujnując przy tym finansów publicznych.

Zdaniem ekspertki Pracodawców RP Magdaleny Janczewskiej, pomysł wyższej składki rentowej, nie rozwiąże problemów emerytalnych. "Jesteśmy tej propozycji przeciwni. Obecna polityka rządu w stosunku do pracodawców jest krótkowzroczna, świadczy o tym np. podniesieniu VAT, czy obecna propozycja zwiększenia składki rentowej. Rząd powinien się skupić na reformie finansów publicznych, a nie na tego typu działaniach, gdyż one nie rozwiążą problemu w naszym państwie, który ma charakter systemowy" - powiedziała Janczewska.

REKLAMA

W jej ocenie powstanie subfunduszu w ZUS jest jedynie kosmetyczną zmianą i oznacza włączenie zapisywanych tam pieniędzy do pierwszego filara. "Różnica między pieniędzmi w pierwszym filarze, a tymi w subfunduszu, będzie polegała tylko na poziomie waloryzacji" - powiedziała. Podkreśliła, że nie ma na razie informacji odnośnie ich dziedziczenia.

"Pieniędzy realnie nie będzie. One zostaną przeznaczone na wypłatę obecnych emerytur. A potem, kiedy przyjdzie czas emerytur za 30 lat, to państwo będzie musiało skądś wziąć pieniądze. To jest pogwałcenie zasad bezpieczeństwa" - zauważyła. W jej ocenie, kluczem proponowanych rozwiązań, nie jest emeryt, ani jego przyszłe świadczenie. "Problemem jest to, żeby został zmniejszony dług publiczny - to jest teraz dla państwa najważniejsza sprawa" - podsumowała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii eksperta BCC Wojciecha Nagela propozycja podwyższenia składki rentowej nie jest dobra. "To jest decyzja, którą przewidywałem trzy lata temu, kiedy obniżano składkę. (...) Wskazywałem wówczas, że obniżenie może być chwilowe. Nie uważam, że to jest dobra decyzja, ale należało się jej spodziewać" - powiedział PAP Nagel.

Przeciw pomysłowi podwyższenia składki rentowej opowiada się również PKPP Lewiatan. "To jest wzrost kosztów pracy, który raczej będzie powodował m.in. wzrost bezrobocia i szarej strefy. Szczególnie dla mniejszych firm będzie to bardzo istotna zmiana" - powiedział ekspert z PKPP Lewiatan Jacek Adamski. Dyrektor Departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan zwrócił uwagę, że pomysł Boniego jest "asymetryczny", czyli że koszty wyższej składki mieliby ponieść jedynie pracodawcy.

Podobnie uważa prezes KIG Andrzej Arendarski, wskazał, na możliwość zwiększenia szarej strefy z powodu podwyższenia składki rentowej. "Żadne podwyżki składek, czy podatków nie są dobre. (...) Myślę, że tego nie unikniemy. Wolę, aby podniesiono tego typu składkę, niż inne podatki np. VAT" - powiedział Arendarski.

Aneta Oksiuta

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA