REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeba deregulacji, zmian w podatkach i emeryturach

REKLAMA

Wprowadzenie jednej stawki VAT, reforma KRUS i emerytur mundurowych oraz rozszerzanie deregulacji w gospodarce - to niektóre z propozycji PKPP Lewiatan, które zdaniem tej organizacji wpłynęłyby pozytywnie na rozwój gospodarczy Polski w 2011 r.

REKLAMA

Zdaniem prezydent Lewiatana Henryki Bochniarz niezbędna jest zmiana systemu stanowienia prawa. "Niedopuszczalne jest pomijanie konsultacji społecznych przy przygotowywaniu nowych regulacji, a przygotowywać je powinni prawnicy, a nie urzędnicy resortów" - powiedziała podczas konferencji prasowej. Zaznaczyła, że konieczne jest konsultowanie projektów ustaw z środowiskami, których potem one dotyczą, precyzyjne wyliczanie kosztów zmian, sprawdzanie zgodności ustawy z konstytucją jeszcze na etapie pisania projektu.

REKLAMA

Ekspertka Lewiatana Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek wskazywała na potrzebę napisania od nowa ustawy o VAT. "Podwyższenie przez rząd w 2010 r. podstawowej stawki VAT z 22 proc. do 23 proc. było błędem, gdyż spowoduje to podwyżki cen i w efekcie zmniejszenie konsumpcji, a przecież to właśnie z konsumpcji pochodzi aż 60 proc. PKB" - powiedziała. Według Starczewskiej-Krzysztoszek rząd powinien w 2011 r. zastanowić się raczej nad wprowadzeniem jednej stawki VAT na poziomie 18-19 proc.

"Niezbędna jest też jak najszybsza reforma KRUS, a zaoszczędzone na dopłatach do rolniczego ubezpieczenia społecznego ok. 5 mld zł powinno zostać przeznaczone na edukację na obszarach wiejskich. Mieszkający tam młodzi ludzie mogliby wówczas znaleźć zatrudnienie także w dużych aglomeracjach. Należy też dofinansowywać kierunki studiów potrzebne dla gospodarki, np. inżynierskie, informatyczne, chemiczne" - powiedziała ekspertka Lewiatana.

REKLAMA

Dodała, że rząd powinien jak najszybciej uchwalić kolejną ustawę deregulacyjną, ponieważ koszty administracyjne wynikające z ustaw regulujących funkcjonowanie gospodarki, wymagających rozmaitych zgód, zezwoleń, licencji, to nadal ponad 60 mld zł rocznie.

"Rząd powinien też zmienić ustawę o zamówieniach publicznych tak, by głównym kryterium wyboru podmiotów, które będą realizować jakiś projekt w ramach zamówień publicznych nie była cena, a innowacyjność proponowanych rozwiązań" - powiedziała Starczewska-Krzysztoszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii eksperta Lewiatana ds. ubezpieczeń społecznych Jeremiego Mordasewicza, rząd nie powinien podejmować decyzji zmniejszającej część składki emerytalnej przekazywanej do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). Obecnie jest to 7,3 proc. pensji.

Wśród propozycji przedstawianych ostatnio np. przez minister pracy Jolantę Fedak czy dyskutowanych przez Radę Gospodarczą przy premierze pojawia się pomysł, by do OFE trafiało tylko 3 proc. pensji.

"Musimy pamiętać, że obecnie na jednego emeryta pracują 4 osoby, a za 25 lat będzie ich już tylko 2. W ciągu tych 25 lat niezbędne okaże się więc sprowadzenie do Polski od 3 do 5 mln imigrantów, którzy będą odprowadzali do naszego systemu składki na ubezpieczenie społeczne. Jeśli rząd zdecyduje się ograniczyć rolę OFE, czyli kapitałowego filara systemu emerytalnego, to nawet ściągnięcie tak dużej grupy imigrantów będzie niewystarczające, by zapewnić wypłatę godnych emerytur" - powiedział Mordasewicz.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA